Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü Bilgisayar’da Vidalar Neden Mavi Boyalıdır.

5.033 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü bilgisayar kullananların çoğu dikkat etmiştir. Arka kapakları tutturan vidalar genelde mavi renkte boya sürülür Bunun anlamını merak edenler için biraz ön bilgi veriyim.

Bu Mavi boyalar sürülmesinin iki değişik anlamı vardır. Birincisi teknik servisçiler için ilk önce o bilgisayarın daha önceden açılıp açılmadığın hakkında bir bilgi sahibi olabilirler , eğer bu bilgisayar bir garanti kapsamında ise ve daha önceden garanti gitmedi ise bu vidalarda boya atması var ise bu bilgisayar başka biri tarafından oynandığı için garanti kapsamında kalabilir.

loctite 243

Diğer Bir özelliği ise bu mavi boyaların şu şekilde özelliği vardır. piyasada Loctite 243 olarak geçen bu mavi renkli boyanın birkaç teknik özelliğinden bahsedeyim.

20 mm vidalarda ( 1/4 ve 3/4 ) astarsız vidalarda kullanılan bu boya , sızdırmazlık için kullanılmış orta şiddetli kullanılan vidaların pirinç , bakır alaşımlı gibi pasif yüzeylerde yağ sızıntılarını engeller , vida yuvasından içeriye toz girmesini önler aynı zamanda vidaları paslamasını önleyen bir alaşımdır ve diğer bir özelliği ise bu vidaların gevşemesini engelleyerek düşüp kaybolmasını engellemiş olur.  Bu mavi renkli boyalar Loctite 243 -360 F kadar dayanımı vardır.  Piyasa değeri 95 TL – 100 TL arasında yer almaktadır.

Tags – Etiketler ;

Vidalar niye mavi renk , Vidalar mavi boyalı , Loctite 243 ürün , Loctite 243 fiyatı , laptop vidaları , dizüstü bilgisayar vidaları , vidalar mavi boya sürme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Dizüstü Bilgisayar’da Vidalar Neden Mavi Boyalıdır. (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. MERHABA BU laptopların alt kasa vıdalrının boyutu nedır acaba, 2,5 7,5 bu 7,5 10 vs nedır boyutu acaba

  2. dizüstünü söktüm ama vidaların bir kısmı kayıp dizüstünün altına takılan ince uzun mavi renkli vida şimdi vida almak istiyorum ama vidaların boyutlarını bilmiyorum çok farklı boyutlarda vida var çünkü bu mavi renkli vidaların boyutu nedir

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın