Sponsorlu Bağlantılar

D: sürücüsü C: ‘den büyük boş alan aktarma nasıl yapılır?

1.357 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar üzerinde arşivleme , depolama veya işletim sisteminin kurulu olduğu harddisk bölümlerine partition veya diğer adıyla sürücü adı verilmektedir. Bilgisayar Format atıldığında veya yeni bir işletim sistemi kurulduğunda genel olarak C: bölümüne işletim sistemi kurulmaktadır.

C: sürücüleri işletim sistemine göre boş alana ihtiyaç duyarlar. C : gözü yeni bir işletim sistemi kurulurken format sırasında biçimlendirme veya alan ayırma işlemi gerçekleştirilir. Eğer boş alanı yeterli miktarda GB kapasitede  ayırmazsanız ileride yüklenen program ve dosyalara göre yetersiz kalabilmektedir. Bu seferde harddisk diğer bölümü olan D: sürücülerinden boş alan aktarımı gerçekleştirerek sahip olunan C: sürücüsü genişletilebilir.

sabit disk logo - harddisk logo

 

OS ( operating system ) C: üzerine kurulan işletim sisteminin olduğu bölüm D: (  data ) alanından küçük ise kapasite genişletmek için üçüncü parti yazılımlar kullanılabilir . d den c ye aktarma işlemi için kullanılacak programlar için aşağıda sıraladığım EASEUS Partition MasterMiniTool Partition Wizard Home Edition programlar kullanabilirsiniz.

Fakat her zaman disk ile uğraşmak tehlikelidir. Her an disk üzerinde bilgileriniz uçabilir bunun için bir yedeğini almanız gerekecektir. Bu nedenle Bilgisayar disk yedeğini mutlaka almanızı tavsiye ederim sonradan yaşanacak aksaklıklar başınızı ağrıtmasın. Acronis True İmaje ile yedek alabilirsiniz.

Bununla Birlikte windows 7 işletim sistemlerinde olduğu gibi diğer sonrası işletim sistemlerinde disk genişletme işletimini program kullanmadan windows kendi özelliğinden yaralanabilirsiniz.

Bilgisayar Yönetimi > Disk yönetimi > Diski Genişlet alanı üzerinden bu işletim gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kullanılan kapasite genişletmiş olacaksınız.

Arama Etiketi & Tags ;

c sürücüsünü genişlet , d sürücüsünü genişletme , c sürücüsü d sürücüsünde küçük , c bölümünü artırma , c kapasitesini genişletme , disk sürücüsünü artırma , sürücü genişletme , sabit disk sürücüsünü genişletme

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın