Sponsorlu Bağlantılar

Cpanel’de Leech Koruması nedir nasıl kullanılır

594 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Cpanel de gizli bir özelliği olan Leech Koruması nedir konusunda siz takipçilerimize bilgi vereceğiz ardından Leech Koruması nasıl kullanılır bu konuyla alakalı olarak resimli anlatım ile sizlere en sade dille anlatacağız.

CPANEL

Linux tabanlı sistemlerde sitenizi kontrol etmek amaçlı olarak kullanılan kontrol panelidir. WHM üzerinde oluşturulmuş hesapları kontrol etmek için Cpanel yönetim konsolu kurulur bu yönetim paneli ile sitenizin tüm işlevlerini bu alan üzerinden yönetebilirsiniz.

Cpanel konsolu üzerinde öyle bir gizli özellik vardır ki belki de çoğu kullanıcı buna dikkat etmemiştir evet bu özellik Leech Koruması bizde bu yazımızda Leech Koruması ne işe yarar bununla ilgili yazımıza yer verdik.

LEECH KORUMASI NEDİR

Cpanele girdiğiniz de güvenlik sekmesi altında birçok ayarı görmüşünüzdür. Bunlardan biride Leech korumasıdır.

Bu özelliği şu şekilde en sade şekilde açıklamak gerekirse sitenizde bulunan görsel resim linkleri herhangi bir başka site üzerinde kullanıyorsa bu aynen sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yapmış olduğu sorgulamalar gibi sunucuyu, işlemciyi yoracaktır. Bu nedenle sitenizde upload ettiğiniz görsellerin link adresleriyle bir başka site üzerinde kullanılmasını istemiyorsanız Leech Koruması aktif ederek engellemiş olacaksınız.

Bunun diğer adına da Hotlink koruması adı da verilmektedir.  Kısaca Leech Koruması ne işe yarar konusunda sizin izniniz olmadan site içeriklerinin çekilmesini önleyen, engelleyen koruma özelliği adı verilmektedir.

LEECH KORUMASI NASIL KULLANILIR

Yukarıda konumuzda Leech Koruması özelliği hakkında neye yarar konusunda bilgilendirme vermeye çalıştık. Şimdi bu özelliğin nasıl kullanılacak olmasına geldi.

Yukarıda Leech Koruması paneline girdiğinizde yukarıda bazı açıklamaları ve sitenizin kök dosyalarını göreceksiniz.

Leech Koruması, kullanıcılarınızın şifrelerini vermelerini ve sitenizin sınırlı bir alanında herkesin görebileceği şekilde eklemelerini engeller. Bu özellik, gizliliği ihlal edilen hesapları sizin seçtiğiniz bir URL’ye yönlendirecektir (ve siz isterseniz, askıya alacaktır).

Lütfen adına tıklayarak korumak istediğiniz klasörü seçin. Simgelere tıklayarak gezinebilirsiniz.

Yukarıda kök dosyaları gördüğünüzde hangi dizin üzerinde kısıtlama yapacağınızı belirlemek istiyorsanız o dizinin üzerine gelerek fare ile bir kere açmanız yeterli olacaktır.

2 saatlik süre içinde kullanıcı adı başına izin verilen oturum açma sayısı

Bu kısımda izin verdiğiniz kullanıcıların oturum açma süresi 4 veya belirleyeceğiniz sayının dışına çıkması halinde aşağıda gireceğimiz url adresine yönlendirecektir. Biz bu sayıyı tavsiye edilen rakam olan 4 olarak ayarlayalım.

Leech Kullanıcılarını…’e yeniden Yönlendirme URL’si

Bu kısımda sitenizde hazırlayacağınız bir sayfaya siteniz üzerinde kullanılan resimlerin özel izne tabi olduğunu veya izin alınmadan yayınlanmayacağını açıklayıcı bir sayfa hazırlayarak bu sayfanın url’sini yazabilirsiniz.

Şuraya e-posta uyarısı gönderin

Limitlerin açılması halinde bir e-posta almak isterseniz de onay kutusunu işaretleyip bir posta adresi girmeniz yeterli olacaktır.

Gizliliği ihlal edilmiş hesapları devre dışı bırakma

Eğer limitleri 2 saatten fazla aşan hesapları devre dışı bırakmak için istiyorsanız onay işaretini işaretlemek yeterli olacaktır. Son adım ise Etkinleştir butonu ile Leech Koruması kurulumu gerçekleştirmiş oluyoruz.

Son adımda ise Kullanıcıları Yönet kısmı altında kullanıcı oluşturarak bu kullanıcıları yöneltebiliriz. Bu konumuzda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın