Sponsorlu Bağlantılar

Cd – Dvd Sürücü Olmadan Bilgisayar’a Nasıl Format Atılır..?

2.327 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bilgisayarımız da Cd veya Dvd sürücü ( optik okuyucu ) olmadan bilgisayar nasıl format atabiliriz bunun hakkında bilgi vermek istiyorum. Sizlerden gelen sorulardan biride format konusunu da bilgisayarınızın Optik sürücüsü olmaya bilir , arızalı olabilir günümüzde netbook olarak tabir edilen küçük bilgisayar yer kaplamasın ,taşıması kolay olsun diyerek bunlara optik sürücü konulmamaktadır veya bilgisayarınızın cd – dvd sürücüsü arızalıdır her türlü ihtimali düşünerek Bilgisayarımıza format atmak icap edebilir.

Peki Optik sürücüsü olmayan bilgisayarda format nasıl oluyor ?  Bunun için sizlere üç farklı yol önereceğim.

1-Yol ;

Bunlardan en ucuzu ve pratik olanı Usb Bellek kullanarak Format atmak neden en ucuzu dersek aslında hem ucuz hemde hızlı bir yöntemdir. Sizlere diğer önereceğim araçlar biraz fiyat bakımından yüksek kalabilir bu iş için 8 gb flash bellek yetecektir o da piyasada 9 tl civarında bulma şansınız olduğu için Bunun için bir flash bellek ve powerıso gibi programa ihtiyacınız olacaktır. Usb Bellek den Nasıl format atılır bunun hakkında gerekli bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

2- Yol ;

Cd – Dvd sürücüsü olmadan bilgisayarımıza nasıl format atarız konusunda diğer bir aracımız Harici Optik Sürücüdür . Bu harici sürücüyü bilgisayarımıza Usb bağlantı ile bağlayarak Bilgisayarımızı Usb üzerinden boot ederek bilgisayarımıza format atabiliriz.

harici optik sürücü kutusu

 

Yukarıda örnek resimde olduğu gibi Harici Optik Sürücü kutusu bilgisayarımız üzerinde usb üzerinden bağlayarak gücünü de usb üzerinden alarak Bilgisayarımızı açılışta usb üzerinden boot ederek bu kutu içindeki kurulum cd üzerinden başlatarak bilgisayarımıza format atabiliriz. Bu aparatın fiyatı tahribi olarak 20 tl ile 100 tl arasında değişmektedir .

3-Yol ;

diğer bir yol ise aynı usb metodu ile Usb üzerinden İde – Sata – Cd – Dvd Bağlama aparatı ile bu aparatı tavsiye ederim benimde kullandığım bir aparat çok işlevli bir aparat dır.

usb ide sata Aparat

 

Çok işlevli aparatdır. Bu aparat ile  Harddisklerinizi ide-sata olsun Cd – DvD sürücüleri bilgisayara bağlayarak her türlü olarak kullanabilirsiniz. ide – sate desteği ile gücünü power adaptörü ile almaktadır. Bunda yanlızca birde normal bilgisayar cd -dvd kutusunun olması lazım bağlamak için bu şekilde bilgisayarınıza harici olarak bağlayacağınız donanımlar ile bilgisayarınıza format atabilirsiniz. Bu aparatın fiyatı yaklaşık olarak 50 tl civarındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın