Sponsorlu Bağlantılar

Caps Lock Tuşu Nasıl İptal Edilir?

3.032 views
Sponsorlu Bağlantılar

Caps Lock tuşu görevi , Büyük ve Küçük harf yazarken kullanılır. Klavye üzerinde bulunan harf tuşlarını kullanarak büyük veya küçük harfleri yazabilmek için Caps Lock tuşunu aktif veya pasif kapatabiliriz. Daha önceki yazdığım makalemde Açılışta Caps Tuşu Nasıl Açılır? konusunu işlemiştik.

Bu konumuzda Caps Lock nasıl kapatılır? nasıl iptal ederiz bununla ilgili olarak paylaşım yapmaya devam edeceğim. Genel olarak yazmayı sevenler veya yazı işleri ile uğraşanlar için Caps Lock tuşu açık kalması büyük harf yazarak devam ederseniz bunu yeniden düzeltmek için tekrar baştan yazmanız gerekir. Böyle olunca Caps Lock tuşunu iptal etmek en iyi yol olacaktır.

Caps Lock Tuşu

Caps Lock tuşunu bilgisayarımızın kayıt defteri üzerinden iptal edebiliriz. Kayıt Defteri üzerinden yapacağımız küçük bir ayar üzerinden değiştirebiliriz.

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout” 

Bu adımları kayıt defteri üzerinden takip ediniz ve aşağıdaki adımları tekrar uygulamaya devam ediniz.

* Keyboard Layout üzerinde faremizin üzerinde sağ tuş ile Yeni > iki değer adımlarını izleyiniz.

* Açılacak değere “Scancode Map” adını veriniz.

* Bu değer üzerine yeni adını veriyoruz bu verdiğimiz ad arasında boşluk bırakmayı unutmayın. sonra oluşturulan bu değere iki kere tıklayın .

00 00 00 00 00 00 00 00
02 00 00 00 00 00 3A 00
00 00 00 00

bu eğerleri veriniz ve tamam diyerek işlemi sonlandırın. kayıtların aktif olması için Bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz . veya win + r tuşları ile çalıştır penceresine “gpupdate” komutu ile ayarları yenileyebilirsiniz.

Önemli Not : kayıt defteri üzerinden yapacağınız ayarlardan önce mutlaka değişiklik yapacağınız kayıt girdilerinin yedeğini alınız. ters yapılan bir işlem sonucu bilgisayarınızın çökmesine neden olacağınızı unutmayın.

Kayıt Defteri Yedeği nasıl Alınır? burayı okuyunuz. 

Arama Tags & Etiket ;

Caps Lock tuşunu kapatma , Caps Lock nasıl kapatılır? , Caps Lock pasif etme , Caps Lock iptal etme , Caps Lock Tuşu Nasıl , Caps Lock Windows 10 , Caps Lock Windows 7

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın