Sponsorlu Bağlantılar

batarya uzun süre nasıl korunur?

1.227 views
Sponsorlu Bağlantılar

Dizüstü , laptop veya bataryası sökülüp kullanılabilen bilgisayar ( pc ) veya diğer pil ile çalışan elektrik adaptörü ile kullanılan cihazlarda batarya saklama veya batarya ömrü nasıl uzatılır?  bununla ilgili olarak daha önceden yazdığım konulardan ve sizlerden gelen sorulardan esinlenerek tekrar yazma icabında bulundum.

4 veya 6 ve hücreli bir yapıda oluşan lion ( lityum iyon ) ve Ni-Mh bataryalar piyasada yaygındır. günümüzde 6 hücreli bataryalar hakimdir. bu tür bataryaları uzun süreli kullanacaksanız bunun için önlem almak gerektiğini söylemem gerekir.  uzun süre pilinizi korumak istiyor ve saklamak istiyorsanız bazı önlemleri sizin olmanız gerekecektir. bunun için aşağıdaki yöntemler batarya sağlığı için önemlidir.

laptop-batarya

  • pc devamlı elektrik adaptörün de çalıştırıyorsanız , o zaman batarya şarjını %35 ile % 40 arasında şarjlı olarak dolu tutun ve çıkartarak bilgisayarınızı öyle elektrik adaptörün de çalıştırın.
  • laptop , ultrabook bilgisayarınızı elektrik adaptörü ile çalışır halde iken bataryayı bilgisayardan sökmeyin veya tam tersi bilgisayar elektrik adaptörün de çalışırken bataryayı geri bilgisayara takmayın.
  • li-on pilleri güneş ışığından koruyun yüksek ısı ve güneşte fazla tuttuğunuzda patlama veya tutuşma nedenlerine sebep olur.
  • zaman ile piller ilk kullanılmaya başladı anda geri dönülmeyen kapasite kaybına yol açar bu kapasite kaybı 0 derece’de %6 ,  25 derece ise %20 kadar bir oranda kapasitesi düşer o yüzden pillerinizi serin yerde sağlamak daha avantajlı iyi olacaktır.
  • batarya %0 yani tam boşalma yaparsa buda kapasite düşüşüne neden olmaktadır.
  • Uzun süre kullanmadığınız pilleri ayda bir kere şarj edin ve şarjı bitene kadar kullanın daha sonra tekrar %40 oranına gelince bilgisayarı kapatın ve pilini öyle sökün tekrar serin yerde muhafaza edin.

Arama & Tags & Etiket ;

pil saklama , batarya koruma , batarya nasıl saklanır , batarya nasıl korunur , uzun ömürlü pil saklama koşulları , batarya nasıl korunur , batarya nasıl korunur , piller nasıl korunur , pil ömrü nasıl korunur

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın