Sponsorlu Bağlantılar

Bir Kablo ile iki Tane İnternet Sinyali Nasıl Taşınır?

3.044 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda bir tane Ethernet kablosu ile iki İnternet Sinyali Gönderebilir miyiz bunun hakkında konuyu irdelemeye çalışacağız. Bilgisayarımız İnternet bağlana bilmesi için Modem ile Bilgisayar arasında İnternet sinyalinin olması gerekmektedir. Bu sinyal Wifi yada Ethernet Kablo aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ethernet Kablo ile Bağlantısı ile acaba iki sinyal gönderebilir miyiz ?

RJ45 Kablo özelliğini bir inceleyerek başlayalım. Bu kablo 8 ayrı metal bağlantı kablosundan oluşan bir kablodur. Bu kabloların bağlantı sıralaması vardır.

rj45 kablo özelliği

 

Yeşil Beyaz – Yeşil  —- Yeşil —- Turuncu Beyaz —-Mavi —-Mavi Beyaz —– Turuncu—-Kahverengi Beyaz —-Kahverengi bağlantı sıralaması ile kablo bağlanır.

Şimdi Bir kabloda iki İnternet bağlantısı nasıl ayarlanır ? Kablomuz da 8 tane iletişim sağlayan tel vardır Bunlardan 4 tanesi iletimi sağlayan aktif diğeri ise pasiftir. Şimdi 4 aktif kabloyu bir tane rj45 konnektör’e diğeri ise ayrı bir konnektör’e bağlamak üzere İnternet sağlayacağız. Peki Bunların Hangisi aktif kablolardır ?

RJ45  CAT6 Kablosunda Aktif Çalışan Kablo uçları  hangisidir ?

cat6 kablo

 

 

İnternet üzerinden yaptığımız araştırmalara göre 1-2-3-6 damarlarını kullanması yani Turuncu Beyaz – Yeşil Beyaz – Turuncu – Beyaz damarlarını aktif olarak kullanıyor ise diğer 4 kablo boştadır o zaman bunları da diğer Konnaktöre bağlayarak İnternet göndermeyi deneyebiliriz.

Sizinde Bu konuda bilginiz ve deneyiminiz var ise yorum bölümünden göndererek diğer konuyu ziyaret eden arkadaşlara yardım etmiş oluruz. Saygılarımla…

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bir Kablo ile iki Tane İnternet Sinyali Nasıl Taşınır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bahsettiğiniz şekilde yıllardır kullanıyorum. Hatta tek CAT5 kablosuyla 2 adet telefon hattı bir adet ethernet iletimi de sorunsuzca çalışıyor. Mesafe 5 metreden kısaysa aynı kablo içinden tek ethernet ve tek USB 2.0 da iletilebiliyor. Ancak bilinmesi gereken konu, CAT kabloyu bu şekilde böldüğünüzde sadece 100mbps iletim yapabiliyorsunuz. Gigabit desteklemiyor.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın