Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarım sebepsiz yere RAM belleğinin %80 kullanıyor

431 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız. Bu sorulardan biride Windows 10 işletim sistemli PC’de 8 GB ram belleğim hiçbir program kullanmıyorken Ram’in %80 kadar çıktığını gördüm bununla ilgili olarak bu sorunun nasıl çözüleceğine dair bilgi almak istiyorum. Sizlerden bu şekilde bir soru gelmektedir.

Bilgisayarda hiçbir program, uygulama açık değilken arka planda çalışmayan programlar yokken rami yiyorsa bununla ilgili olarak bazı problemleri gözden geçirmek gerekecektir. Bunun için aşağıda vereceğimiz ipuçlarını değerlendirerek kontrol ediniz.

SEBEPSİZ YERE RAM BELLEK KULLANIMI YÜKSEK

Bunun birçok nedenleri olabilmektedir. Bunun için hiçbir programın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için CTRL + SHİFT + ESC tuşlarına birlikte basarak görev yöneticisi açalım ve işlemler bölümünden rami en çok tüketen program veya program iş parçacık dosyalarını kontrol edelim.

Burada en çok Ram Belleği tüketen dosyaları gözlemleyebilirsiniz. Burada çoğu zaman svchost dosyalarını göreceksinizdir.

Bu dosyalar Windows dosyalarıdır fakat bilgisayarınıza bir virüs ve malware tarzı virüsler bulaşmışsa bu dosyalara benzer isimle bir harfi değişik olarak bulaşarak bilgisayarınızı kasmaya başlayacaktır. Bunun için bilgisayarınızı bir lisanslı antivürüs programı ile taratmanızda fayda vardır.

Fazla ram tüketimi başlangıç programlarıyla da tüketimi fazla olabilmektedir. Bunun için başlangıçta çalışan programları kontrol ediniz.

Başlangıç da çalışan programları kontrol etmek için Windows + R tuşlarına basarak çalıştır penceresine “msconfig” komutunu yazısınız “başlangıç” yazan kısımda bilgisayarınızın açılışında çalışan programları görebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Burada Adobe, Office ve birçok güncelleme için kullanılan programlar görülebilir mesela Chrome güncellemesini kontrol etmek için kullanılan yazılım gibi bu yazılımlar mutlaka arka planda ve başlangıçta çalışacağı için ram tüketimini artıracaktır.

Tavsiye Yazı; Başlangıçta çalışan programlar nasıl kapatılır

Bu nedenle yüksek ram tüketimi konusunda yaşadığınız sebepleri bu kısımlardan gözlemleyebilirsiniz. Buradan istemediğiniz programların önündeki onay işaretini kaldırarak başlangıçta çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bu konumuzda bilgisayarda yüksek ram tüketimi sorunu çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için yorumlardan bizimle probleminizi, hatanızı paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın