Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarım Harddisk olmadan Çalışır mı ?

4.182 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar ana donanım ve çevre birimlerinden oluşurlar,bilgisayarımızı kullana bilmek için görüntü için ekran kartına,sesleri duyabilmek için ses kartına,işlemciye bilgilerin depolanması ve sistem dosyaların yüklenebilmesi için Harddisk ihtiyaç vardır. Aynı vücudumuzdaki organların birbirlerine ihtiyacı olduğu gibi bilgisayarımızın da donanımlara ihtiyacı vardır.

Bu Donanım parçalarının önemli olanlarından biride HardDisk dir. Harddisk kısaca ; Bilgilerimizi depola ya bileceğimiz , İşletim sistemi ( Win 7 – Win 8 ) gibi bilgisayarımız ile kullanıcı arayüzü olarak sistemleri barındıran bir parçadır.

Bilgisayarımızın ilk açılışında işletim sistemi dosyalarını okuyarak , bilgisayarımızın açılmasını sağlarlar burada işlemlerinizi yapabilirsiniz , muzik,video,belgelerini depolaya bilir istediğiniz zamanda geri çağırabilirsiniz. Harddisk başına bir iş geldiğinde bu dosyalarda büyük bir risk altındadır. Şimdiki konumuz ise Bilgisayarımızın açılışnda Hardisk ihtiyaç olduğunu kısa bahsetmiştik peki Harddisk olmadan bilgisayarımızı açabilirmiyiz ?

Bilgisayarımızı harddisk olmadan tabiki açabiliriz, Bilgisayarımızı açabilmek için BOOT Cd ni kullanabiliriz, Bu Cd ile bilgisayarımızı açılışta cd açacağı için Harddisk ihtiyaç duymazlar. Bu cd üzerinde işletim sistemi olacağı için Cd üzerinden çalışarak , bilgisayar üzerinde harddisk’e de mudale edebiliriz. için dosyaları alabilir usb bellek atabilir yada harici harddisk içine atabileceğimiz gibi , veri kurtarma alanında da kullanabiliriz. Bu Cd üzerine kurulu işletim sistemlerine örnek verebileceğimiz  CD den çalışan programların başında üzerinde yüklü programların başında gelen Cd XP , Win 7 , Lunix , Ubuntu , Slax , Pardus gibi  işletim sistemleri internet üzerinde bulabilirsiniz. ” Cd den çalışan işletim Sistemi ” yazdığınızda karşınıza onlarca program tavsiyesini göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın