Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da Performans Neden Düşer?

6.800 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bir Bilgisayar toplandığınız’da veya yeni hazır  bilgisayar aldığımızda öncelikle arayacağımız özelliklerin başında hızlı olmasını isteriz , bu isteğe göre bilgisayar donanım parçalarına işlemci , ekran kartı , Ram gibi bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen parçaları seçerken özen gösteririz. Bilgisayarın hızlı bir performansının olmasını kim istemez ki ? her kullanıcı bilgisayarın hızlı olmasını mutlaka ister.

Bilgisayarı ilk aldığınızda her açılan sayfalar ,programlar hızlı açılır , oyunlar oynanır ama belli bir süre sonra bilgisayar’da tekleme yavaşlama , performans düşüklüğü olmaktadır.

Bilgisayar’da yaşanan yavaşlamalar , performans kaybı neden kaynaklıdır. Bu yazımda bunları inceleyeceğim. Şimdi aşağıdaki performansı etkileyen , düşüş sebebini yaşatan başlıca kaynakları açıklamasını yapayım.

bilgisayar performansı neden düşer 

* Bilgisayarınıza gereğinden fazla program yüklemek bilgisayarın performansını düşürür neden ? Bilgisayara yüklediğiniz program uzantıları kayıt defterini onlarca hatta Microsoft Office uygulamalarında binlerce kayıt girdisi oluşturduğu için Bilgisayar açılışta bu girdileri kontrol eder. Kontrol etmek zaman alacağı için açılışlarda kayıtlı programların kayıtlarını okumakta zaman kaybı olacağı için gereksiz program yüklemelerden kaçının mümkün olduğu kadar açılışta programın çalışmasını kapatın.

* Bilgisayara yüklenen yanlış , eksik sürücülerdir. Bilgisayarın hızını , performansını doğrudan etkilen donanımların başta ekran kartı sürücüsü veya diğer parçaların sürücüleri , program driverleri bilgisayarın yavaşlamasına sebebiyet verir. o yüzden donanım sürücüleri resmi sitelerinden işletim sistemine göre yüklemeniz gerekir.

tozlu fan bakımı

* Bilgisayar’da Kasa içinde , Dizüstü bilgisayarların Fanların tozlanma olduğunda yavaşlamaya ve donanım parçalarının ısınmasına ve yavaşlamasına sebep olacağı için bakımın yapılması gereklidir.

termal macun nasıl sürülür

* Bilgisayar işlemci ve gpu ( grafik kartı ) termal macunları azalmış ise bu parçalar fazla ısınacaktır ve bilgisayarınız sık sık reset almasına sebep verecektir. o yüzden Termal Macun kontrol edin ve sürünüz.

* Bilgisayarınıza sık sık dosya atmanız dan dolayı hdd ( sabit disk ) üzerinde bu dosyalar farklı yerlere yazılacaktır , hep bilgisayarınız harddisk bunu tekrar okumakta oradan oradan alacağı için bilgileri yavaşlamaya sebep olacaktır. o yüzden Bilgisayarınızda ara sıra defrag yapınız disk birleştirme olarak geçer.

* Bilgisayar yavaşlama nedenleri arasında Ram ile Anakart arasında frekans uyuşmaması nedeni olarak kaynaklı da olabilir. Bu örnek verecek olursak ; Sizin Ram Mhz Hızı 1333 olsun , Anakart 800 Mhz desteklediği için ram hızını 800 mhz olarak algılayacak . Diğer Ram ile aynı frekans olmaması halinde sorun daha da büyüyecektir. Bilgisayar toplayacağınız da bu uyumluluk dikkat etmek gerekir.

virüslü yönlenidrmeler

* Diğer En önemli konulardan biride bilgisayarınıza bulaşan virüslerin sistem dosyalarına ve önemli programlara vereceği zarardan kaynaklıdır.

* Arka planda çalışan programlar ne kadar çok olursa bilgisayarınız o kadar yavaşlar o yüzden sistem saati ve tarihi olan yerdeki geri planda çalışan programları kapatın. Bu programlar genelde bilgisayarın açılışında çalışan programlardır bunu kapatmak gerekir. Arka planda çalışan programları kapatmak için Buradan destek alabilirsiniz.

Bilgisayar’da Performans Hız Nasıl Artılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bilgisayar’da Performans Neden Düşer? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. bir şey unutmuşsu yeni model pcler azz enerji yaksın diye performsı düşürüyorlar mesala gtx 1080 olan laptoplar gta 5 de 150 fps alıyor performns düşürmeselerdi 2000 fps alabilirdi

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın