Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara virüs girdiğini nasıl anlarız?

1.740 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda virüs var mı? virüs girdiğini nasıl anlarız? bunun gibi karşınıza sorular çıkabilir. Bilgisayara virüsler genelde bilinçsizce ziyaret ettiğimiz siteler, usb bellek, yüklenen programlar veya mail  aracılığı ile bulaşırlar. Bazen bilgisayara virüs girdini nasıl anlarız? bunu maddeler halinde yazın diyerek size ders ödevi bile okullar da verildiği olmuştur.

Bizde bilgisayara virüs girdiği nasıl anlaşılır? bunu sizlere belli başlı başlıklar halinde özetleyerek sizlere ipucu vermeye çalışacağız. Bilgisayara virüsün bulaştığını hiç kimse istemez çünkü bilgisayarda maddi zararlara yol açabilecek virüsler genelde işletim sistemi dosyalarına zarar verirler, dosyaları şifreler ve fidye isteyen virüsler başa bela olmaktadır. Bu nedenle virüs yazılımları, antivirüs programları kullanarak önlemler alınmalıdır. 

Peki bilgisayarda virüs var mı? virüs bulaştı mı bunu nasıl anlarız? bununla ilgili önemli ipuçları verebilir. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek sizinde bilgisayarınız da yaşanan olağan durumları izleyebilirsiniz.

Bilgisayara virüs girdiyse bunun belirtileri nelerdir? 

  • Bilgisayara bulaşan virüsler genelde sistem dosyalarına bulaşarak zarar vermeye başlar. Bilgisayarda son zamanda hatalar alıyorsanız , bilgisayar açılışında kapanışında yavaşlamalar yaşanır.
  • Performans düşüşleri hissedilir şekilde yaşanır. Bilgisayarda açılırken, bilgisayarı kapatırken bilgisayarda çalışırken takılmalar, donmalar, kararsız performans muhtemelen virüs belirtisidir.
  • Bilgisayarda kullanılmayan dosyalarda boyutların değişmesi virüs bulaştığının belirtisi sayılabilir.
  • Bilgisayarda sürücüler kendi kendine siliniyor ise programlar açılmıyorsa virüs belirtisi diyebiliriz. 
  • Görev Yöneticisi, Çalıştır penceresi açılmıyorsa, Windows’un bazı özelliklerini kullanamıyorsanız virüsün net bulaştığı anlamına gelmektedir.
  • Görev yöneticisinde anlamsız çalışan programlar ctrl+shift+esc tuşlarına basarak görev yönetici açarak programları izleyin çalıştığınız programların dışında bazı programlar varsa bunları kontrol ediniz.

bilgisayara virüs bulaştığında meydana gelen etkileri yukarıda verdiğimiz başlıklar altında sıraladık. Bazen’de tarayıcı virüsleri bulaşmaktadır, bu web tarayıcısına bulaşan reklam virüsleri tarayıcı da sık sık reklamların görünmesine bazende kaldırılması zor eklentiler nedeniyle kullanıcılar zorluk çekmektedir. 

bilgisayarda virüs var mı? bu nasıl anlaşılır? virüs girdiyse nasıl temizlenir? bununla ilgili sizlere daha önceden hazırladığım en iyi antivirüs programları nelerdir? konusunu inceleyebilirsiniz. Bilgisayarınız da mutlaka lisanslı virüs programları kullanın.

İnternet ortamından indirdiğiniz antivirüs yazılımlarının kendisi bile virüs olabilir, bu tür programlar sık sık virüs tespitinde bulunur ve ücretli indirin uyarı yaparak sizden para koparmaya çalışır bu nedenle tavsiye ettiğimiz virüs programlarından birini lisanslı olarak satın alarak kullanabilirsiniz. 

Arama Tags & Etiket ;

virüs olup olmadığını anlama, virüs var mı? virüs bulaştı mı? , virüs girdiğini nasıl anlarım, bilgisayarda virüs girdi mi? , bilgisayarda virüs olduğunu anlama, virüsün bilgisayara etkisi, virüs bulaştığını nasıl anlarım

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın