Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara format ne zaman atılır

687 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayara format ne zaman atılır konusunda yeni başlayan kullanıcılarımıza bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilgisayar, akıllı telefonlar, tablet ve diğer işletim sistemine sahip cihazlarda işletim sistemi ilk kurulduğunda oldukça hızlı açılır, kapanır aynı zamanda programlarda bir o kadar hızlı işlev görmektedir.

Bu işlemler zamanlar bilgisayara program yükledikçe, virüsler, güncellemeler ve diğer nedenle bilgisayar yavaşlamaya başlar. Başlangıca yerleşen programlar başta yavaşlama nedenlerinden biridir.

Bizim bu konumuzda format ne zaman atılır? Bilgisayar zamanla yavaşladı veya bilgisayara virüs bulaştı ve format atma zamanı geldiğini düşünüyorsunuz. Ya da bilgisayarda herhangi bir mavi ekran hatası, virüs veya başka hatalar nedeniyle hemen formata başvurmayı düşünebilirsiniz. Peki her sorunda formata mı başvurmak gerekir? Format atmanın bir sınırı var mı?

FORMAT ATMA ZAMANI BELİRLEME

Bilgisayara format atma veya Windows 10, Windows 8, Windows 7 gibi işletim sistemlerinde fabrika ayarına geri alma gibi özelikler vardır. Bu süreci nasıl yöneteceğiz.

Bilgisayara format atmak sistemi yeniden kurmak bilgisayarı rahatlatacaktır. Bilgisayarda gizli bulaşmış virüsleri temizleyecek, format attığınız disk veya disk bölümünde n varsa hepsini silecektir. Bu nedenle genel de sorun olduğunda ilk tercih format atma seçeneği sıklıkla kullanılmaktadır.

Çok sık format atmanın da faydadan çok zararı olacağını da unutmayın. Bunları sıralamak gerekirse bir kağıda yazıyı yazıp silmek ve bunu tekrarlamak kağıdı deforme edeceği gibi çok format atmak da diske zarar verecektir.

Elektronik cihazlarında olduğu gibi disklerinde bir yaşam, kullanım ömrü vardır. Bu ömrü sık format attığınızda kısaltmış olacaksınız. Bu nedenle format atma zamanı belirlemek aslında sizin elinizde Eğer artık gerçekten bilgisayarınız açılırken veya kapanırken programlar yavaşladığında sorun yaşatıyor ise format atabilirsiniz.

Bilgisayarda yaşanan sorunlar, problemler nedeniyle sıklıkla formata başvurmamak gerekir bu sorunları teknik destek alarak çözebilirsiniz. Bunun dışında bilgisayarı hızlandırma yöntemlerini kullanarak format atmadan hızlandırma işlemleri seçebilirsiniz.

BİLGİSAYARI HIZLANDIRMA YÖNTEMİ

Yukarıda sizler için hazırladığımız video ile format atmadan hızlandırma yöntemleri ile bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayarda açılışında başlangıçta çalışan programları kaldırma makalemizi okuyarak kullanmadığınız programları kaldırarak açılışı hızlandırabilirsiniz. Böylece bilgisayara format atmadan bilgisayara bir nebze nefes aldırmış olacaksınız.

ÖZET;

Bu kadar konumuzu uzattık bunu kısaltıp özetlersek bilgisayarda yaşanan her hata, problemler için her virüs bulaştığında format atmadan teknik destek ile sorunu araştırarak çözmeye çalışınız. Sürekli format atma harddisk kullanım süresini azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın