Sponsorlu Bağlantılar

Webp uzantılı dosya nasıl indirilir

452 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, çoğumuz internetten beğendiğimiz resimleri bilgisayara indirmek için Google Görsellerde aramalar yaparak bilgisayarımıza resim indirmişizdir. Son yıllarda bilgisayara indireceğiniz resimler çoğu sitelerde .webp uzantılı dosya şeklinde indirmekte ve siz bu resimleri kullanamamaktasınız.

Bizde bu konumuzda webp uzantılı dosya nasıl jpeg olarak indirilir bu konuda sizlere bu yazımızda ipuçları vererek kullanılır hale getireceğimizi anlatacağız. Bu konumuza başlamadan önce webp dosyası hakkında bilgi vererek ardından webp uzantılı dosyayı png şeklinde indirme konusunda anlatımıza geçeceğiz.

WEBP DOSYASI NEDİR?

Google tarafından geliştirilmiş jpeg, png gibi uzantılı dosyaların yerini alacak olan jpeg gibi sıkıştırılmış dosyaların yerini alacak olan bir dosya türüdür.

Bu tür dosyalar %40 oranına kadar sıkıştırma, küçültme sağlamaktadır. Site sunucuları için az yük binmesini sağlamakta ve mobil cihazlarda daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle çoğu web siteleri tarafından artık günümüzde webp uzantılı dosyalar kullanımı tercih edilmektedir.

WEBP DOSYASI NASIL JPEG DÖNÜŞTÜRÜLÜR?

Hiçbir programa ihtiyaç duymadan webp dosyasını jpeg olarak indirmek için aşağıda vereceğimiz pratik yöntemle sizlere resimli anlatım olarak anlaşılır şekilde bilgilendireceğiz.

Yukarıda örnek resimde olduğu gibi dosyayı indireceğimiz de kayıt türü olarak WEBP ( .webp) olarak kayıt edecektir. Biz bunu bilgisayarımıza jpeg – png veya başka bir tür resim dosyası olarak kayıt edebiliriz.

Webp uzantılı dosyanın üzerine geliyoruz “resmi yeni sekmeden aç” ile tarayıcıda yeni sekmeyi kullanarak bu görseli açıyoruz.

Resmi farklı sekmede açtığınızda adres çubuğunda true veya farklı adreslerde –rw olarak çıkan uzantıyı siliyoruz.

Bu uzantıyı sildikten sonra resmin üzerine gelerek tekrar kayıt ettiğinizde artık webp dosyasını jpeg gibi indirebilirsiniz. Böylece resim bilgisayara orijinal olarak kendi boyutunda inecektir.

Yukarıda konumuzda webp dosyasını jpeg çevirme konusunda programa ihtiyaç duymadan programsız olarak indirebilirsiniz. Bu indirme tercihi 2019 içinde veya 2020 yılında format değişikliği olabileceği nedeniyle indirme yöntemleri de farklılık gösterebilmektedir.

Bu konumuzda webp uzantılı dosyalar nasıl indirilir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın