Sponsorlu Bağlantılar

bilgisayar neden geç kapanıyor?

2.244 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar neden geç kapanır, bilgisayar geç kapanma sorunu hakkında bu konumuzda sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Daha önceki konularımızda bilgisayar geç açılıyor konusunda sizlere bazı bilgiler vererek bunların nedenleri ve çözüm yolları ile ilgili ipuçları aktardık.

Bilgisayarın başına oturup sörf, oyunları oynadıktan sonra bilgisayarı kapatmaya çalıştığınız’da kapatmak için güç düğmesi, kapatma butonu kullandığınızda bilgisayar uzun sürede kapanması, geç kapanması ve bunun sinir edici bir hal alması nedeniyle bu sorun nasıl çözülür? bunu araştırmaya çalışırsınız. 

Kullandığınız işletim sistemi Windows 10, Windows 8.1 veya Windows 7 ve eski işletim sistemlerinde temel nedenleri hemen hemen aynıdır. Geç kapanma sorunu sizlere aşağıdaki vereceğimiz nedenlerin bir etkisi olarak yaşanabilmektedir. 

Bilgisayar geç kapanma sorunu ;

Bilgisayar başlat düğmesi üzerinden kapat butonu kullandığınızda bilgisayar bir beklemeye alıyor ve geç kapanıyor sizde bunun ardından kasa’da güç düğmesine basarak kapatarak geçici çözüm sağlanmaktadır. Bilgisayar geç kapanması nedenleri olarak ;

  • Bilgisayarın geç kapanma sorunlarından en başlıca nedeni arka planda çalışan programların halen devam ederek çalışmasıdır. Arka planda çalışan program varsa bilgisayar bunları kapatmaya çalışacaktır bu nedenle bu programlar sonlandırılmadığı için bilgisayar geç kapatılacaktır.
  • Bilgisayarda antivirüs programları bilgisayarı meşgul edeceği için geç kapanmasına neden olabilir. 
  • Bilgisayarın harddisk ( sabit disket ) sorunları olabileceği ihtimali’de yüksektir. Bilgisayar diskini defrag yani birleştirme yaparak program dosyalarını bir araya getirmeye çalışınız. Böylece bu programların hızlı kapanmasını sağlayacaksınız. 
  • bilgisayar geç kapanma sorunu arkada çalışan servislerden kaynaklı’da olabilir. Gereksiz servisleri kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz.
  • bilgisayar geç kapanıyor Windows 10 işletim sisteminde sorun yaşanıyorsa yeni bir işletim sistemi olduğu için Windows Update, Güncellemesi yaparak güncel hale getiriniz.
  • geç kapanma sorunu donatımsal olabileceği gibi yazılımsal olarak da yaşanabilmektedir. Kayıt defteri düzenleyici üzerinde küçük bir ayar yaparak bunu çözmeye çalışalım.

bilgisayar geç kapanıyor ;

geç kapanma sorunu düzeltmek için win+r tuşlarına birlikte basarak çalıştır penceresini açıyoruz ve buraya regedit.exe komutunu yazarak kayıt defterinde adımları takip ederek değeri düşürelim. 

  • HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control  anahtar dizilerini takip ediniz ve bu adıma geldiğinizde sağ tarafta WaitToKillServiceTimeout anahtar değerini yarı yarıya indirebilirsiniz.

yukarıda örnek resimde olduğu gibi işletim sistemine göre değişkenlik gösterir hangi işletim sistemini kullanıyorsanız bulunduğu değerin yarısına ayarlayarak bilgisayar ne kadar sürede kapanıyor bu test edebilirsiniz.

bilgisayar geç kapanıyor sorunun bir diğer nedeni bilgisayarda kullandığımız CCleaner Programı ve buna benzer programlarda bir nevi etkili olabilmektedir. Bunun nedeni bilgisayarda bazı ön bellek kayıtlarını silmesi olabilir. Ön bellek, cache bellek kayıtları silindiğinde bazı ayarların kaybolmasına neden olmaktadır böylece bilgisayar bu nedenle de bilgisayar geç kapanıyor olacaktır.

Arama Tags & Etiket ;

bilgisayar geç kapanıyor Windows 10, bilgisayar geç kapanıyor Windows 8.1 , bilgisayar geç kapanıyor Win 7, bilgisayar geç kapanma sorunu, bilgisayar  geç kapanıyor problemi, bilgisayarın zor kapanıyor, bilgisayar uzun sürede kapanıyor, bilgisayar yarım saatde kapanıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın