Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Çok Geç Açılıyor?

10.961 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar açılırken geç açılıyor? , bilgisayarın geç açılma nedenleri nelerdir? bununla ilgili olarak sizlerden gelen soruları derleyerek konuları çıkarmaya ve paylaşmaya çalışıyorum.

Bilgisayara yeni bir işletim sistemi kurulduğunda bilgisayarı kapattığınızda veya açtığınızda hemen kapanır veya hemen açılır , bu işlem zamanla bilgisayara yüklediğiniz programlar , indirdiğiniz dosyalar , bilgisayar ön bellek dosyaları , donanım sorunları bilgisayarın geç açılmasına veya bilgisayarın geç kapanmasına neden olur.

Bilgisayar’da geç açılma sorunun çözümü nedir nasıl bir önlem alabiliriz ? bununla ilgili olarak aşağıdaki konu başlıklarını inceleyelim.

  1. İlk önce bilgisayarımızda gereksiz temp , cache bellek dosyalarını ve eski program artık kalıntı dosyalarını temizleyelim. Bunun için bilgisayarımıza Ccleaner Programı kurup bununla ilgili olarak kayıt defteri ve çöp dosyaları temizleyelim.
  2. Bilgisayarımızda Dağınık olarak kayıt olmuş dosyaları sıkıştırma yaparak bu dosyaları bir araya toplayalım , bunun için Defrag yaparak birleştirme yapalım. Böylece bilgisayarın hardiskine kayıt edilen gelişi güzel dosyaları toplayacak ve açılışta çalışan programların dosyalarını okumakta zaman kaybı yaşanmayacaktır.
  3. Bilgisayarın geç açılmasında veya bilgisayar geç kapanmasında başlıca nedeni bilgisayarda yüklü programların olmasıdır. Bunun için bilgisayar’da lüzumsuz programları kaldırın veya açılışta yer alıyor ise bunları devre dışı bırakınız. Bunun için Win + R çalıştır penceresini açalım ve buraya msconfig komutunu yazalım.

Sistem yapılandırması penceresi açılacaktır. Bu pencerede başlangıçta çalışan programları devre dışı bırakmak için yapılacak işlemler. Başlatma Menüsüne giriyoruz ve burada işe yaramayan ve gereksiz gördüğünüz programların önündeki tik işaretini kaldıralım.

MSCONFIG-startup

Başlatma ( Startup ) sekmesinde gördüğünüz programların listesi ve önündeki tik işareti bilgisayarın açılışında çalışması için işaretlenmiş programlardır buradaki tik işaretini kaldırdığınızda bu program açılışta çalışmayacaktır. Bunların tümünü kaldırabilirsiniz. Ardından tamam diyerek kayıt ediniz ve pencereyi kapatınız.

4. Bilgisayarın donanım parçaları , Ram , Ekran Kartı vs donanım parçaları sıkıntı olabilir ayrıca işlemci ve ekran kartı gpu işlemcilerindeki termal macun bitmesi nedeni ile ısınma sorunu olacak buda ısınma nedeni ile geç kapanmasına neden olabilir ve kendi kendine reset  atma sorunu yaşanmaktadır.

5. Harddisk bağlantı kabloları iyi oturmuş olup olmadığını kontrol ediniz , bu kablolar sorunlu veya bağlantı tam sağlayamadıysa sorun yaşatabilir.

6. Bilgisayara bulaşmış virüsler geç açılma veya geç kapanmasına sebep olabilir , bunun için bilgisayarı bir antivirüs yazılımı ile tarayınız.

7. Bilgisayar harddisk , sabit disk’de bad sektör oluşmuş olabilir , buda o bozuk sektör üzerine geldiğinde hardisk kafasının bu bölümü okuyamamasına neden olacaktır. Bunun için Bilgisayar’da Bad Sektör kontrol yapınız.

8. Bilgisayar Ekran Kartını güncelleyin.

Arama Tags & Etiket ;

bilgisayar geç açılıyor , bilgisayar neden geç açılıyor , bilgisayarım geç açılıyor , bilgisayar geç kapanıyor , bilgisayarım geç kapanıyor , bilgisayarım çok geç kapanıyor , bilgisayarım yavaş açılıyor , bilgisayar yavaş açılıyor ,

Windows 10 Geç başlıyor , Windows 8 çok geç başlıyor , Windows 7 geç açılıyor , bilgisayar neden geç açılıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın