Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar klavyesinde üslü eşittir { ⁼ } işareti nasıl yapılır

220 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda eşittir işareti klavyede nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. Daha önceki konularımızda eşittir simgesinin nasıl yapılacağına dair aktarımlar yaparken bu konumuzda üslü eşittir işareti yapmak konusunda bilgi vereceğiz.

Sık kullandığımız işaretler klavyede yerini alırken klavyede bulunmayan, olmayan özel karakterler ise ascii kod tablosu ve karakter eşlem tablosu üzerinden yapılmaktadır.

Bu konumuzda klavyede olmayan özel karakterlerden biri olan üstü eşittir simgesinin nasıl oluşturulduğunu anlatacağız. Böylece Excel, Word, Txt dosyalarında bu işareti kolaylıkla sizde yapabilirsiniz.

ÜSLÜ EŞİTTİR SİMGESİNİ YAPMA

Üstü eşittir sembolü yapabilmek için ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden kolaylıkla yapabiliriz. Bunun için ilk önce tabloyu açmak gerekecektir.

Windows Tuşu ile birlikte R harfine bastığınızda “çalıştır penceresi” açılacaktır. Bu çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazınız. Bu komutla birlikte karakter eşlem tablosu açılacaktır.

Burada yapmamız gereken ise şimdi şu şekilde olacaktır. Tablo açıldıktan sonra yazı tipi olarak “calibri” tipi olarak ayarlayın.

Klavyede üstü eşittir işaretinin Unicode U+207C dir. Bu kodu yukarıda örnek resimde olduğu gibi Unicode git: 207C şekilde yazdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Böylece yine aynı tablodan Seç > Kopyala yöntemi ile kopyalayarak CTRL + C tuşları ile Excel, Word, Metin Belgesine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız o zaman aşağıdaki alandan kopyala ve yapıştır yaparak istenilen alanlara yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Bu konumuzda üstü eşittir, eşittir üst simgesi konusunda nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda bilgi vermeye çalıştık.

TAVSİYE VİDEO;

Arayıp da bulamadığınız özel karakterleri, sembol, simge, emoji, smiley gibi karakterleri emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz. İOS ve Android telefonlarda da bu özel karakteri kopyalayarak kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın