Sponsorlu Bağlantılar

Appdata Klasörü nedir // ne işe yarar?

760 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda appdata nedir, ne işe yarar, nerede bulunur, nasıl açılır konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

APPDATA NEDİR

Appdata klasörü ilk Windows Vista ile adını duyurdu. Ardından Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemiyle halen devam etmektedir. Appdata klasörü gizli bir dosyadır ve bunu göremezsiniz. Appdata klasörünü görmek için gizli dosyaları göster seçeneği kullanarak görünür hale getirebilirsiniz.

Appdata klasörü ne işe yarar bu klasör kullanıcı bazlı bir klasör olup bilgisayarda uygulamalar ve programlarla ilgili verileri, ayarları depolayan klasördür.

Bilgisayarda birden fazla kullanıcı varsa Appdata klasörü de kullanıcıların olduğu klasör altında ayrı ayrı depolanmaktadır. Kısaca Pc de kullanıcıların ayrı ayrı yapılandırdığı programlar ve masaüstü ayarları bu klasör altında tutulmaktadır.

Konumuzun başında dediğimiz gibi Appdata klasörü gizli bir klasördür. Appdata klasörünü açmak için kullanılacak en hızlı etkili yol çalıştır penceresine “appdata” komutunu yazarak açabilirsiniz.

APPDATA KLASÖRÜ NEREDE BULUNUR

Appdata klasörü kullanıcı bazlı olduğu için bu klasörün yolu C:\User\Kullanıcı_adı\AppData olarak ulaşabilirsiniz. Fakat konumuzda dediğimiz gibi bu klasör gizli olduğu için bunu gizli dosyaları etkinleştirmek gerekecektir.

Windows Tuşu + R Tuşu birlikte bastığınızda Çalıştır Penceresi açılacaktır. Bu pencereye AppData yazarak açabilirsiniz.

Yukarıda komut ile AppData Klasörü açılabilmektedir. Bu klasörün içinde hangi klasörler bulunur? Kısaca Local, LocalLow, Roaming klasörleri yer almaktadır.

Burada bahsettiğimiz gibi üç klasör şimdi ne işe yarıyor kısaca bunlara da değinerek AppData ne işe yarar konusunu sonlandıracağız.

LOCAL KLASÖRÜ NE İŞE YARAR?

Burada bulunan bilgiler, veriler, ayarlar sadece bu mevcut bilgisayara ait ayarlardır. Bu ayarlar sadece mevcut bilgisayarın ayarlarıdır. Bir etki alanı ( domain ) ile oturum açıldığında bile bu ayarlar değişmez.

LOCALLOW KLASÖRÜ NE İŞE YARAR?

Bu klasör daha düşük bir kısıtlama ile Local klasörüne benzerdir. Bazı durumlarda bu klasörlerde değişiklik olabilmektedir. Ama önem derece daha düşük bir klasördür.

ROAMİNG KLASÖRÜ NE İŞE YARAR?

Diğer adıyla gezici klasördür. Daha önceki konularımızda roaming klasörü nedir bununla ilgili olarak bilgi vermiştik. Kısaca bu gezici profil ile etki alanında açtığınızda aynı ayarları başka bilgisayar üzerinde de görebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

 

Burada sizi ilgilendiren sadece Local klasörüdür. Bu konumuzda Appdata klasörü ne işe yarar konusunda nedir, nasıl açılır, nereden açılır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle sorunlarınızı, sorularınızı, hatalarınızı paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın