Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar klavyesinde pi işareti { π } nasıl yapılır

33.419 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda pi işareti diğer adıyla pi sayısı işareti klavyede nasıl yapılır bunu yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Konumuz olan pi simgesi oluşturma işlemine başlamadan önce matematikte sıklıkla kullanılan pi sayısı nedir hakkında kısa bilgi verdikten sonra pi simgesi klavye nasıl oluşturulur bunun anlatımına geçeceğiz.

Pİ SAYISI NEDİR?

Bir dairenin çevrenin çapına bölümü ile elde edilen sayıdır. Bu oran her daire ile aynı değerde olduğu için matematikte pi sayısı hep sabittir.

Pi sayısı matematik te 3,1416 olarak bilinmektedir. Bu sayıyı temsil eden özel simge olarak π sembolü olarak ifade etmektedir.

Bu konumuzda matematik, mühendislik, geometri dalında herhangi bir konu hazırlarken, soru çözerken, yazılarınızda word ( doc ), Excel ( xls, xlsx ), metin belgesinde veya web sitenizde kullanacağınız pi sembolü klavyede oluşturma işlemi için aşağıda vereceğimiz adımları takip ederek sizde yapabilirsiniz.

KLAVYEDE Pİ İŞARETİ NASIL YAPILIR?

Bilgisayar klavyesinde sık kullanılan özel işaretler, karakterler klavyede ctrl, shift, fn, alt veya alt gr tuşu yardımı ile birlikte kullanılır, yapılır fakat klavyede olmayan özel karakterler ise ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu yardımı ile yapılmaktadır.

Bizde ilk başta ascii kod tablosu yardımı ile pi sayısı simgesi yapma konusunda bunu anlatalım ardından diğer adımla nasıl yapılacağına bakacağız.

Pİ SEMBOLÜ ASCİİ KOD TABLOSU

Bu tablo bilgisayarın rom hafızasında bulunur ve silinemez, özel karakterler bu tabloda saklandığı için herhangi bir yerden ulaşamazsınız. Yukarıda örnekte olduğu gibi karakterlerin her birinin birer sayısal, rakamsal değeri olduğu için 227 karşılığıdır.

Pi işareti ascii kod için ALT+227 birlikte kullanılmaktadır. Yani ALT tuşuna basılı tutarak klavye tuşları yardımı ile 2+2+7 tuşlarına basın ve bırakın böylece pi sembolü çıkarma işlemini yapabilirsiniz.

pi sayısı işareti

Pi sayısı işaretini klavyede oluşturmak için diğer yöntemde “karakter eşlem tablosudur” Bu tabloyu iki farklı yolla açabilirsiniz.

Pİ İŞARETİ YAPMA KARAKTER EŞLEM TABLOSU

Bilgisayar Başlat > Donatımlar > Karakter eşlem üzerinden açabileceğiniz gibi hızlı yoldan açmak için ise Windows Tuşu + R tuşuna birlikte basın “çalıştır penceresi” açılacaktır.

Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazın ve enter tuşuna basın böylece hızlı bir şekilde “karakter eşlem tablosu” açılacaktır.

pi sayısı işareti karakter eşlem tablosu

Pi sayısı karakter eşlem tablosu üzerinden bulmak aslında oldukça kolaydır. Pi simgesi Unicode 03c0 olarak Unicode’a git: yazan yere yazarak kolaylıkla bulabilirsiniz.

Buradan bulduktan sonra seç > kopya ile istediğiniz word ve excel sayfalarında veya metin belgesinde, sitelerde kullanabilirsiniz.

Pi sayısı simgesi klavyede bu şekilde yapabilirsiniz. Bunun dışında bu kadarına ne gerek var ben sizin sayfadan alır kopyalarım derseniz o zaman aşağıdan kopya yapıştır ile de kullanabilirsiniz.

π

Yukarıdan pi sayısı işareti kopyama yaptınız ve yapıştırarak kullanıyorsunuz. Bunun dışında ayrıca word de özel semboller, excel özel semboller üzerinden de kullanabilirsiniz. Bunun hemen anlatımına geçelim.

Pİ SAYISI EXCEL

Pi sayısını excel de yapmak içinde size farklı bir yöntem olarak çalışma sayfasında Ekle > Simge kısmından yapabilirsiniz.

pi sayısı sembolü excel

Yukarıda gördüğünüzde gibi excel ribon menüde Simge işareti açtığınızda özel karakterlerin olduğu bir pencere açılacaktır. Buraya karakter eşlem de olduğu gibi 03c0 kodunu yazdığınızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu metot da excel de özel simge kullanma ipucu olarak söyleyebiliriz. Birde eğer sizde word de pi simgesi kullanmak istiyorsanız o zaman aynı adımları word de de yapabilirsiniz.

Pi SAYISI SİMGESİ WORD

Aynen Microsoft Excel de olduğu Ekle > Simge > Tüm simgeler açıyoruz ve yukarıda tablonun aynısı gelecektir. Buradan bularak kolaylıkla doc dosyasında pi sembolü yapılır.

Yukarıda şimdiye kadar Windows işletim sisteminde pi işareti klavyede nasıl yapılır konusu üzerinde durmuştuk. Aşağıda konu anlatımında ios işletim sistemli MAC kullananlar için pi simgesi yapma konusuna geçeceğiz.

MAC DE Pİ SAYISINI YAPMA

Eğer Mac kullanıyorsanız pi sembolü için aşağıda yöntemi kullanarak nasıl yapılır hemen inceleyerek yapmaya çalışacağız.

Option { Seçenekler } tuşuna basıp ardından P tuşuna bastığınızda π işareti yapabilirsiniz. Bunun dışında akıllı telefonlarda iphone da π simgesi veya Android π sembolü nasıl yapılır konusunda bu işareti kopyalayıp herhangi bir anlık mesajlaşma uygulaması üzerinden birine yollayarak oradan alabilirsiniz.

Ya da mobil cihaz üzerinden sayfamızı ziyaret ederek kopyalamasını yapabilirsiniz. Bu konumuzda π nedir, π işareti yapma, pi sayısı işareti, pi sayısı simgesi, pi sayısı sembolü klavye kullanarak pc de nasıl yapılacağına dair bilgi vermeye çalıştık.

Tavsiye Yazı; bilgisayarda olmayan özel işaretler nasıl yapılır

Bilgisayarda bulamadığınız özel simgeleri yukarıda link yardımla sizde yapabilirsiniz. Bu konuyla alakalı olarak sizlere pi işareti nasıl yapılır resimli anlatım ile konumuzda bilgi vermeye çalıştık.

Bu konuyla alakalı sorular için sayfamızın altında yorumlardan bize ulaşabilir sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın