Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar klavyede Arapça vav harfi nasıl yapılır?

5.057 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarın klavyesinde vav harfi yapma konusunda siz takipçilerimize bilgi vermeye çalışacağız.

Kullandığımız klavye Q Klavye, F klavye olsun klavyede bazı sembolleri, özel karakterleri yapmak zor olabilir. Sıklıkla kullandığımız özel semboller, karakterleri yapabilmek için klavyede sık kullanılanları Ctrl, Shift, Alt tuşları yardımıyla yapabilirsiniz.

Fakat klavyede olmayan özel işaretleri ise yapabilmek için ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden kolaylıkla bulabiliriz. Bunlardan biride Arapça vav harfi normalde Arapça harfleri klavyede yapabilmek için dil ayarlarından Arapça dilini yüklemek gerekecektir.

Fakat biz bu konumuzda Arapça Vav Harfi klavyemizi kullanarak yapacağız.   Şimdi Bunu nasıl yaparız bunu anlatmaya çalışacağız.

ARAPÇA VAV HARFİ

Kuyumcularda Kolye, Yüzük, Hattatlarda Arapça vav harfini mutlaka görmüşsünüzdür. İlk önce vav harfinin anlamı nedir? Kısaca bundan bahsettikten sonra klavyede vav harfi çıkartmayı siz takipçilere anlatacağız.

“İnsan “vav” şeklinde doğar, doğrulunca kendini “Elif” sanar”

Kısaca vav harfinin manasını, anlamından bahsettikten sonra şimdi klavyede Arapça vav harfi nasıl yapılır? Bunu aşağıda vermeye çalışacağız.

VAV HARFİ NASIL YAPILIR KLAVYEDE

Bu özel karakterler, harfleri yapabilmek için özel karakter eşlem tablosu üzerinden faydalanacağız. Bunu tabloyu açabilmek için aşağıda adımları takip edelim.

  • Windows + R tuşlarına birlikte basalım.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basınız.
  • Karakter Eşlem Tablosu açılacaktır.
  • Yazı Tipi : “Arial” olarak ayarlayın.
  • Arapça vav harfi unicode : U+0648 dir.

Bu işareti kolaylıkla bulabilmek için Unicode’a git: 0648 olarak yazarak kolaylıkla Wav Harfini bulabilirsiniz. Bu panoda arapça vav işareti seç ve kopyala yaparak istediğiniz word, txt, excel veya diğer metin belgelerine yapıştırarak kullanabilirsiniz.

و

Arapça vav sembolü yukarıda kopyala yapıştır ile de bütün metin yazılan yerlere kopyalamak suretiyle de kullanabilirsiniz.

Bu özel sembol, simge, işaretleri eğer bulamıyorsanız emoji kütüphanesi üzerinden bulabilir ve istenilen alandalar da kullanabilirsiniz. Bu konumuzda arapça vav simgesi klavyede nasıl yapılır? Konusunda siz takipçilere bilgiler vermeye çalıştık.

Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın