Sponsorlu Bağlantılar

bilgisayar güvenliği için alınacak önlemler nelerdir?

18 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bilgisayar güvenliği hakkında sizlere en basit kurallar ile nasıl önlem alınır, bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır? bunun hakkında altın kurallar vererek sizlere bilgi aktarmaya çalışacağız. Gündelik hayatımızda artık her yerde kullanıma giren bilgisayarlar hayatımızın bir vazgeçilmez bir durum aldı.

Kullandığımız bilgisayarda güvenlik tedbiri alarak uzun soluklu kullanım sağlayabilir veya veri, bilgi güvenliği sağlayarak bilgisayar güvenliği sağlamış olacağız. Şimdi aşağıda vereceğimiz bilgiler dahilinde bilgisayar güvenliği sağlama için önemli püf noktalara değinelim. 

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Şifre ve Parola Belirleme ;

Kişisel bilgisayarda kendi kullanacağınız bir hesap oluşturun ve bu tam denetimli admin hesabı olsun ve bu kullanıcıya şifre, parola belirleyerek sadece sizin kullanabileceğiniz bir hesap olsun, böylece dışarıdan birinin müdahalesi olmadan sadece siz girin çıkın ve gerektiğinde misafir kullanıcı hesabı açarak , dışarıdan birileri bilgisayarı kullanacağında misafir – guest hesabı ile giriş yapsın ve çıksın. tahmin edilmesi zor parola belirleyin. 

Bilgisayar Güvenliği için Antivirüs Yazılımı ;

Bilgisayara dışarıdan gelecek saldırılar için Güvenlik Duvarı ve harici bellek, flash bellek kullanımda bilgisayara sızacak virüsler için, yada girdiğiniz sitelerde zararlı kodları engelleyecek antivirüs yazılımları kullanın.İnternet’den indireceğiniz yazılımların kendisi virüs olabileceği uyarısıyla satın alacağınız Lisanslı ürünler kullanın, bunun için en iyi antivirüs yazılımları hakkında makalemizi okuyarak kendiniz değerlendiriniz.

İşletim Sistemi Güncellemeleri ;

bilgisayar güvenliği için işletim sistemi güncellemelerini mutlaka yerine getirin. İşletim sisteminde oluşan açıkları bu güncellemeler ile yama yaparak kapatabilir, açık kapılar varsa bunu kapatabilirsiniz. Mutlaka en az ayda bir kez Windows Güncellemeleri denetleyin ve varsa bu güncellemeleri yapınız.

Veri Yedekleme ;

bilgisayarınızda bulunan önemli dosyaları, çökme veya format ile gelebilecek zararlar nedeniyle bir yedeğinin alınmasıdır. bilgisayar güvenliği açısından önemli bir ipucu olarak söylenebilir. Harici bir disk alarak bilgileri bunun üzerine alabilirsiniz.

E-Posta Güvenliği ;

bilgisayarda gelen e-posta kutusundaki mailleri hemen açmayınız, nereden geldiğini bilmediğiniz mailleri açmayın ve direk olarak siliniz. İçeri sizi merak uyandıracak , yüksek faturalar, teslim edilecek kargo bildirimleri veya hediye kazandınız gibi içerikli mailleri açtığınızda dosya şifreleme virüsleri CryptoLocker maruz kalabilir ve bilgisayarda tüm önemli dosyaları şifreleyerek fidye ödemek durumuna düşebilirsiniz.

Bilgisayar oturum süresi ;

bilgisayar başında uzun süre kalınmayacak ise, fazla oturmayacaksanız bilgisayarı belirli bir süre sonra uyku moduna geçmesi ve şifre ile korunmasını sağlayabilirsiniz. Sizin haberiniz yok iken başkaları bilgisayara oturarak bilgisayarınızı karıştırmayı düşünebilir.

Dosya & Klasör Paylaşımı ;

bilgisayarda disk paylaşımı, optik sürücü paylaşımı veya önemli dosyaları, klasörleri paylaşıma açılmış olabilir, eğer bunlarla ilgili kullanım yoksa bu paylaşımları kapatabilirsiniz. Eğer paylaşım açık kalırsa diğer ağınızda bulunan bilgisayarlar bu paylaşım dosyalarına erişim sağlayarak değiştirme ve silme hakkına sahip olabilir. Paylaşım izinlerinden bu ayarları yapabilirsiniz.

Sanal Makine Kullanın ;

bilgisayar güvenliği için eğer çok aşır neşir iseniz , bilgisayar içine bir sanal makine kurabilir tüm denemeleri işlemleri , hatta temiz bir işletim sistemi kurarak , bankacılık işlemlerinizi bile buradan yürütebilirsiniz. sanal makine arızalandı veya virüs bulaştığında tekrar silme işlemi sonrası yeniden kurabilir ve kaldığınız yerden tekrar kurarak kullanabilirsiniz. 

deep freeze programı ;

bu program her zaman işe yaramıştır , eğer bilgisayara program yükleme işlemini pek sık yapıyorsanız denemeler yapıyorsanız bu programı kullanarak istediğiniz programı kurup deneyebilirsiniz, bu program deep freeze kurulduğunda bilgisayar açılıp kapanınca yine eski haline geri getirecektir, kalıcı bir program kuracaksanız deep freeze kapatmanız yeterli olacaktır.

Adsl Modem Güvenliği ;

bilgisayara internet üzerinden sızmalara karşı modem güvenliği’de önemlidir. modem güvenliği ne kadar sağlam olursa dışarıdan hack saldırıları o kadar az olacak veya bilgisayara sızmalar engellenecektir. Modem Güvenliği makalesini okuyunuz ve tedbir almanız yeterli olacaktır. 

sizlere altın kuralları vermeye çalıştık , bu kurallara dikkat ettiğinizde bilgisayarınız dışarıdan gelecek saldırı ve tehditlere karşı daha güvenli olacaktır. Sizde bilgisayar güvenliğini ön planda tutuyorsanız bu kuralları yeteri kadar yerine getirmeniz halinde sağlıklı bir bilgisayara sahip olacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın