Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar açılırken f1 tuşunu iptal etme

1.091 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar açılırken bastığımız F1 tuşunu iptal etme konusunda bu yazımızı sizlerle paylaşarak bu sorun nasıl ortadan kaldırılır? Bunu anlatmaya çalışacağız.

Bir kullacımız tarafından gönderilen soruda “Bilgisayar her açılışında F1 tuşuna basarak açılıyor bu sorun nasıl çözülür, nasıl düzelir destek, yardım eder misiniz?

Her defasında bilgisayarın F1 tuşu ile açılması can sıkıcı bir durum alabilir bu nedenle bizde aşağıda vereceğimiz çözüm yöntemleri ile F1 tuş hatası çözümü ile ortadan kaldırmaya çalışacağız.

F1 TUŞ SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Bilgisayara format attıktan sonra aynı hata alıyorsanız bu sorun işletim sistemli olmadığındandır bunun nedeni bios ayarından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Yeni kullanıcılar için ilk önce bios arayüzüne nasıl girilir bunu yazımızda okuyarak Bios’a girerek F1 tuş sorunu çözeceğiz.

Bu sorun bilgisayarda Flopy Disk, Cd Rom, Harddisk gibi aygıtlardan ilk boot olmaya çalışan varsa yapmaya çalışmaktadır.

  • Bunun için yapılması gereken adım olarak bios ayarına girin ve burada yapmanız gereken adım olarak ekranda “standart cmos features” yazan kısma giriniz.
  • Aşağıda DRİVE A yazan bir yer göreceksiniz.

Drive A [ 1.44M, 3.5” ] yazan yeri geleceksiniz ve orayı “none” olarak ayarlayınız. Yani bu aygıtlar saten günümüzde kullanılmıyor bu donanımları iptal ediyoruz.

  • Son işlem olarak da bu menüden çıkıyoruz ve F10 veya biosa göre değişir kaydet deyip bu çıkıyoruz bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

2 YÖNTEM;

Bu yöntemde bilgisayarı boot ederken hangi aygıtla boot etmeye çalışıyorsunuz? Bilgisayar harddisk üzerinden boot olacağı için eğer cd/dvd veya flopy disk olarak ilk boot tercihi olarak ayarlıysa bunu değiştirmeniz gerekecektir.

Yukarıda menü de BOOT tercihlerine giriyoruz ve örnek resimde olduğu gibi ilk önce CD-ROM drive olarak görülmektedir. Biz bunu Hard Drive olarak ok yardımı ilk sıraya taşıyın F10 tuşu ile kayıt ediniz.

Yukarıda iki farklı yöntem dışında Bilgisayar açılırken f1 tuşunu iptal etmek için birde bios pilini çıkarak 10 saniye filan bekleyin ve tekrar takınız bu mevcut bios ayarlarını sıfırlayacaktır. Buda alternatif bir çözüm yoludur.

Bu konumuzda F1 tuş sorunu çözümü, F1 tuş hatası nasıl çözülür sorularınız cevaplar vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Diğer tüm konuda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızı kullanarak bize sorunlarınızı, problemlerinizi iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın