Sponsorlu Bağlantılar

Anonymous FTP nedir

126 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Anonymous FTP nedir, Anonymous FTP ne işe yarar, Anonymous FTP nerelerde kullanılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Konumuza başlamadan önce FTP konusunda bilgi verdikten sonra Anonymous FTP ne demek bununla ilgili anlatımıza geçeceğiz.

FTP NEDİR?

İngilizce açılımı olarak File Transfer Protocol olarak kısaltılan FTP nin Türkçe karşılığı Dosya Transfer Protokolüdür.

İnternet üzerinde bulunmasını istediğiniz dosyaların, belgeleri bir sunucuya yüklenerek diğer kişilere verilen kullanıcı adı ve parola ile bu dosyaları tekrar indirmek için kullanılması veya aktarılması için kullanılan dosya transfer servisidir.

Bunu daha önceki konularımızda FTP nedir FTP nasıl yapılır konusunda ayrıntılı olarak incelemenizi tavsiye ederiz.

ANONYMOUS FTP NEDİR

Yukarıda konumuzda FTP hakkında küçük bir önbilgi vermeye çalıştık. Peki asıl konumuz olan Anonymous FTP ne işe yarar, Anonymous FTP ne demek konusunda hemen açıklamaya geçerek bilgi verelim.

Anonymous kelimesi olarak Türkçe karşılığı Anonim anlamına gelmektedir. Anonim olarak kullanılan FTP yazılımları veya internet tarayıcı aracılığı ile kullanıcı adı ve parolaya ihtiyaç duymadan herkes için bağlanıp dosya indirilebileceği protokol servisidir.

Genel olarak bu alanlara erişim için parola ve kullanıcı adına ihtiyaç duyulmaz adresi bilmeniz yeterli olacaktır. Anonymous FTP kullanıcıları sadece dosya indirmek için kullanabilecek izne sahiptir. Burada dosyaları değiştirme ve silme izni yoktur ve buraya ayrıca dosya yükleyemezler.

Anonymous FTP sunucularına en iyi örnek verecek olursak LİNUX dağıtımında kullanılan FTP sunucularına en iyi örneği verebiliriz.

LİNUX indirmek için “http://ftp.linux.org.tr/linuxmint/iso/stable/19/linuxmint-19-cinnamon-64bit-v2.iso” adresini örnek verebiliriz.

Yukarıda link adresine dikkat ederseniz FTP sunucularına bağlanmak için FTP adresi ile bağlanmaktadır kırmızı renkli yazıda belirtiğimiz gibi.

FTP yazılımı olarak kullanabileceğiniz programlar arasında en popüler FileZilla programı işinizi görebilmektedir.

TAVSİYE VİDEO;

 

Bu konumuzda Anonymous FTP nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. KOD: 2024 – 2021 – 2022 – 2023

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın