Sponsorlu Bağlantılar

Android telefonda sürekli reklam virüsü çıkıyor

1.006 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Android telefonlarda baş belası olan “reklam virüsü” konusunda siz takipçilere bilgi vermeye çalışacağız. Genel olarak telefonu her kullanmaya başladığınızda veya kilitli ekranda devamlı olarak bildirim seslerinden sürekli reklamlar gösteriminden bıkmışınızdır.

Bu virüslü reklam neden kaynaklı olmaktadır bunlara ufaktan değineceğiz ve bu reklam virüsü nasıl temizlenir? Bununla ilgili çözüm yollarını siz takipçilerimize vermeye çalışacağız.

Günümüz teknoloji çağında artık yaygın olarak mobil cihazlar kullanılmaktadır. Bunlar arasında en yaygını Android, IOS ve Windows tabanlı işletim sistemli akıllı telefonlar ve tablet cihazlardır. Artık bunlar bilgisayarların yerini almaya başlayarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Buda yazılım korsanları ( hacker ) tarafından piyasada yaygın olarak kullanılan cihazlar bu korsanları cezbetmiş durumda bırakmıştır. Bu cihazlarda bulunan yazılımların açıklarından faydalanmak için masum görünümlü sahte uygulamalar, programlar ile sızmaya çalışmaktadırlar.

 

Bunlardan en başta geleni reklam sektörü için geliştirdikleri malware yazılımlarla cihazlarda kendiliğinden cihazın herhangi bir yerinden aniden çıkan reklam içerikli yazılımlardır. Bunun dışında günlük hayatımızda akıllı mobil uygulamalar bankacılık, kişisel notlar, telefon rehberi ve diğer bilgilere erişmek için geliştirilmiş virüslerdir.

VİRÜSLER NASIL BULAŞIR?

Telefonlara virüsler nasıl bulaşır, telefonlara virüsler genelde Android tabanlı cihazlara daha hızlı bulaşmaktadır. Açık kaynaklı ve harici olarak yüklenen app uygulamalar, telefonlara yapılan rootlar nedeniyle cihazlara kolaylıkla bulaşmaktadır.

Google App Store içinden indirilen bazı uygulamalar ve app store olmadan indirme işlemleri nedeniyle herhangi bir internet ortamından indirdiğiniz dosyalar telefonun dosyalarına kolaylıkla bulaşmaktadır.

IOS işletim sistemlerinde Apple bu işi sıkı tuttuğu için virüslerin bulaşması zordur. Bu cihazlarda da JeilBreak yapılarak dosyalar bozulabilir virüs bulaşma imkânı vardır.

NEDEN REKLAM VİRÜSLERİ

Reklam sektörü oldukça önemlidir. Büyük firmalar, şirketler geliştirdikleri yazılımları, ürünleri pazarlamak için büyük reklam bütçeleri ayırmaktadır. Bu ayrılan bütçeyi değerlendirmek için en çok kullanılan mobil cihazlarda ve bilgisayarda kullanmaktadır.

Bunu da fırsat bilen korsan yazılımcılar sırf reklam gösterimi içeren kötü yazılımlar ile bunu değerlendirmeye çalışmaktadır. Bu nedenle reklam virüsleri ile akıllı cihazları kullananların başı dertte olabilir.

VİRÜSLÜ REKLAMLAR NASIL TEMİZLENİR?

Gelelim asıl konumuza telefonlarda virüslü reklamlar nasıl silinir bunula ilgili çalışmalar nelerdir neye ihtiyaç duyulur alınacak önlemler nelerdir?

  • Telefona reklamı virüslerin bulaşmasını önlemek için internet üzerinden rastgele bir site üzerinden uygulama indirmeyin.
  • Uygulamaları Google App Store veya Apple Store veya Mağazalardan indirin ve indirmeden önce yorumlar kısmını mutlaka okuyun. Olumsuz yorumlar size ipucu verecektir.

Cihaza bulaşan reklam virüsü temizlemek için kullanabileceğimiz bazı ipuçları olarak eğer harici bellek kartı kullanıyorsanız bu kartları bir antivirüs yazılımı olan bilgisayarlara takarak taratın.

Telefonu usb bağlantı kablosu ile bilgisayara taktıktan sonra telefon harici disk gibi görüneceği için bu bölümü yine bilgisayarınızda derinlemesine taratmanız gerekecektir.

 

 

Virüslü reklamları kaldırmak için bilmediğiniz ve son zamanda indirdiğiniz app uygulamaları cihazlardan kaldırınız. Cihazınıza Google Store üzerinden MalwareBytes yazılımı indirerek cihazınızı derinlemesine taratın.

ANDROİD TELEFON REHBER YEDEKLEME

Son çare olarak telefonun içinde bulunan telefon rehberinin yedeğini, film galerisinde bulunan fotoğraflar ve videoları, notları ve diğer kişisel bilgileriniz bir yedeğini alarak bu reklam virüslerinden kurtulmaya bakınız.

Bu konumuzda virüslü reklamlardan nasıl kurtulur, kaldırılır konusunda ipuçları vermeye çalıştık. Bu cihazınıza bulaşan virüslerin niteliğine göre değişebilir. Bu konuda sorularınız ve telefona bulaşan virüsler hakkında yorumlar kısmından tarafımıza yazarak soru cevap olarak çalışabiliriz.

Diğer tüm konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan sorunlarınızı tarafımıza ileterek cevaplar vermeye çalışacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın