Sponsorlu Bağlantılar

Webcam kamerayı hangi programlar kullanıyor

4.997 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda bilgisayar kamerasını hani programlar kullanıyor bunu nasıl öğrenebiliriz? Bu konuda siz takipçilerimize bilgi vermeye çalışacağız.

Buna neden ihtiyaç duyabiliriz? Gibi hemen akıllara bir soru gelebilir günümüz bilgisayar çağında artık her şeyin olabileceğini söyleyebiliriz korsanların bilgisayar sızdığı şu zamanda acaba bizi küçük yazılımlarla bilgisayarın kamerasından izleyebilir mi? Bu sorular akıllara gelmiyor değil bu mümkün mü? Tabi ki de mümkün bizi izleme şansları vardır.

Bizde sizlerden gelen sorulara cevap olarak webcam hangi programlar tarafından kullanılıyor aklımıza bu gelmektedir. Şimdi gelin bu soruya hemen cevap vermeye!

WEB KAMERASINI HANGİ PROGRAMLAR KULLANIYOR?

Bilgisayarda tanımlı web kamerasını kullanan uygulamalar nelerdir hangi yazılımlar kamerayı kullanıyor bunu bulmak, öğrenmek için aşağıda adımları izlemek suretiyle öğrenmeye çalışacağız.

İlk önce kameramızın yüklü olduğunu ve aygıt numarası öğrenmek gerekecektir. Bu aygıt ID öğrenmek için;

  • Bilgisayarın aygıt yönetici açmak gerekecektir. Bu aygıt yöneticisi açmak için Windows + R tuşlarına basarak çalıştır penceresini açıyoruz.
  • Çalıştır penceresini açtık ve “msc” komutunu çalıştır penceresini yazıyoruz ve enter tuşuna basın.

 

Yukarıda adımla bilgisayarda tanımlı olan donanımları görebiliriz bu alanda “KAMERALAR” kısmından bilgisayarımız da tanımlı, yüklü webcam kamera listesini göreceğiz.

Bilgisayarda tanımlı webcam üzerine geliyoruz “özellikler” yazan kısmın üzerine giriyoruz. Gerisini resimli olarak anlatacağım.

  • Kameralar
  • Farenin sağ tuşu ile özellikler kısmına giriyoruz.
  • Açılacak pencerede “Ayrıntılar” kısmına giriyoruz.
  • Özellikler kısmından “fiziksel aygıt nesnesi adı” buluyoruz.
  • Değer kısmında bize lazım olan değer \Device\00000048

Yukarıda bize lazım olan değeri bulduk şimdi kameranın device ıd bulduk ve bu aygıtı hangi programlar kullanıyor bunu öğrenmeye geldi.

WEBCAM KAMERAYI HANGİ UYGULAMALR KULLANIYOR

Bunun için bize gerekli olan bir üçüncü parti yazılımına ihtiyaç vardır. Pc kamerasını hangi programlar kullanıyor bunu öğrenmek için kullanacağımız yazılım PROCESS EXPLORER programıdır.

PROCESS EXPLORER NEDİR?

Microsoft tarafından yazılmış ve ücretsiz olarak kullanabileceğiniz portable bir yazılımdır. Standart görev yönetici ve gelişmiş dll ve exe takipçisidir.

Bu ücretsiz yazılımı indirmek için “https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/process-explorer” adresi üzerinden bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Bu yazılımı bilgisayar da çalıştırdınız ve sizin yapmanız gereken adım için devam ediyoruz.

Bilgisayar kamerasını kullanan programlar için öğrendiğimiz donanım aygıt ıd adresini yani { \device\00000048 } numarasını kullanacağız.

Program 32 bit ve 64 bit olarak exe dosyası olarak inmektedir. Sizin işletim sistemin yapısına göre bu programı çalıştıracaksınız.

Tavsiye Yazı; Bilgisayar 32 mi 64 bit nasıl öğrenilir

Yapılacak adım bilgisayarın bit yapısına göre exe dosyasını çalıştırıyoruz ve program açılınca CTRL + F ara menüsünü açıyoruz.

Yukarıda bu aygıtı kullanan arka planda dll dosyaları, exe dosyaları yani programları arama ile bulacaksınız.

Bu listede kamerayı kullanan program listesini görebilirsiniz eğer çıkmıyorsa herhangi bir program tarafından şuan için kullanılmıyor demektir.

Böylece bilgisayar kamerasını hangi programlar kullanıyor sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Webcam kamerayı hangi programlar kullanıyor (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın