Sponsorlu Bağlantılar

Android Telefon Rehberi ve WhatsApp’da Sadece Numaralar Görünüyor

36 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar Arkadaşlar,

Bu konumuzda başıma gelen ilginç bir sorun ile mücadelemi anlatacağız. 10 yılı geçkin bir süredir İphone kullanıcısıyım. Malum vergiler nedeniyle telefon fiyatlarının uçtuğu günümüzde uygun telefon modelleri ile Xiaomi marka telefon almaya karar verdir ve sonunda aldım.

Alışık olduğum iPhone marka telefondan yeni bir Android sisteme geçerken milletin ağzında olan “iPhone kullanan Android kullanamaz” sözünü gerçekten başıma gelince anladım sonunda yaşadığım sorunu çözdüm fakat 2 günümü aldı.

Bu sorun nedir; Telefon rehberinde ani kişilerde bir numara iki kere kayıtlı olduğu için çağrılarda isim yerine sadece numara çıkıyor aynı durum WhatsApp’da da aynı yani durumlara veya gelen mesajlara baktığımızda sadece numara görünmektedir.

iPhone kullanıcısı olduğum için icloud üzerinden kişilerim üzerinden telefon rehberimi cvf ( vcard ) olarak tüm rehberi indirdim ve Android kişilerim rehberine aktardım.

Kişilerden baktığım zaman ismi yazıyorum sorun yok ama telefon numarası olarak yazdığımda rehberde birden fazla kayıt çıkmaktadır. Android telefondan rehberi siliyorum tüm kayıt çıkıyor fakat WhatsApp dan baktığımda hala kişilerde çift olan numaraların olduğunu görmekteyim bu nedenle sorun da buradan kaynaklanmaktadır.

Telefon rehberinin yedeğini alıp Android rehberden siliyorum fakat numara olarak yazdığımda yine numaralar çıkıyor ve bu numaraları sildiğimde sorunun çözüleceğinden eminim. Şimdi Android numaralar görünüyor isim çıkmıyor problemi nasıl çözülür bunu sizlerle yazımda paylaşarak bana dua edeceğinizden eminim.

ANDROİD ARAMALARDA NUMARALAR GÖRÜNÜYOR

Telefon aramalarında android numaralar görünüyor fakat kişinin adı çıkmıyorsa bunu bir kontrol ederek işe başlayalım.

  • Android cihazınızda WhatsApp uygulamasını açınız
  • Sohbetler
  • Yeni sohbet başlatma balona basın
  • Açılan Pencerede “WhatsApp kişileri göreceksiniz.”
  • Burada isim ve soy isim olarak da değil de sadece numara gördükleriniz varsa bunlar sizin sorunlu numaralarınız yani mükerrer numaralarınızdır.
  • Bu numaralar sim karta kayıtlı numaralar olma ihtimali olacağı gibi ( Android veya Xiaomi cihazlarda yaşanan sorunlardan biride olabilir.
  • Şimdi burada sağ üst köşede üç nokta işaretine basın ve “Yenile” butonu basarak kişileri bir yenileyin.
  • Yine aynı durum söz konusu ve WhatsApp kişilerde ad soyad görünüyor birde belirsiz sadece telefon numaraları varsa bu ismi belirsiz numaraları sileceğiz.

Şimdi sorunun nereden kaynaklı olduğunu sizlere gösterdim. Sorun numaraların çift kayıtlı olmasıdır. Burada gördüğünüz kişi sayısı ile telefonun kişiler de kayıtlı kişi sayısı arasında fark olmaktadır. Mutlaka olur herkes WhatsApp kullanacak değildir ama WhatsApp da kişi sayısı gerçek telefon rehberinizdeki kişi sayısından fazla görünüyor olması sorundur.

ÇÖZÜM;

Android telefon rehberindeki kişilerin güzelce bir yedeğini alıyoruz. Bunun için Android telefon rehberi nasıl yedeklenir yazımızı okuyabilirsiniz.

Kişileri dışa aktararak, telefon hafızasına veya Google Drive kayıt ediniz. Yedeğini aldıktan sonra Kişiler listesini komple siliniz ve hiçbir kayıtlı kişi olmasın.

Rehber boşken isimler çıkmayacak fakat herhangi bir 0 ( sıfır ) ile başlayan bir numara yazmaya başladığınızda mükerrer kişilerin listesi çıkacak işte bunu silmemiz gerekiyor.

NOT: Sim kartı bir başka telefona takarak sim kartta kayıtlı telefon numaraları varsa bunları siliniz.

Bunun için telefona bir uygulama indirerek tek seferde bu mükerrer kayıtları silme işleminde bize yardımcı olacaktır.

Aynı Kişiler ( Duplicate Contacts ) Uygulamasını telefonumuza indiriyoruz. Bu uygulamayı “https://play.google.com/store/apps/details?id=com.accaci&hl=tr” adresi üzerinden de telefona indirebilirsiniz.

Bu uygulamayı indirerek telefonunuzda gerekli izinleri verin ve artık cihazınızda bir tarama yapacak ve size çift kişileri, aynı kişileri bularak bunları işaretleyip silmenizi isteyecektir.

Aynı zamanda silerken de bir yedeğini telefonunuz içine alacaktır. Bu mükerrer kayıtlı kişileri telefonunuzda kaldırdınız.

Şimdi yedeğini aldığınız telefon rehberinizi yeniden yükleyiniz böylece sorun çözülmüş olacaktır. Böylece telefonda gelen aramalarda adı ve soyadı görünecektir. Aynı durum WhatsApp da çözülmüş olacaktır.

Rehberde aynı kişiden iki tane var sorunu çözümde bu şekilde düzenlenmiş olacaktır. Birde Android Telefonlarda Uygulama > Kişiler > Sol Köşede > Birleştir ve Düzelt işlemini arada yapınız.

Bu sorun Xiaomi rehberde çift isim kronik bir sorun gibi geldi. Çünkü telefon satan kişiyle görüştüğümde birkaç kişinin de aynı sorunla geldiğini söyleyerek MIUI yazılımı ile ilgili olduğunu söylemişti fakat iş öyle değil bana göre.

TAVSİYE VİDEO;

Bu hata Whatsapp Business den de kaynaklı olabilir diye tahmin etmeyim, çünkü ayrı sim kartlardan aynı rehberi kullanması nedeniyle yaşanabilir diye düşünerek uygulamayı kaldırmıştım.

Bu konumuzda Xiaomi telefon rehberinde kişiler iki tane görünüyor, gelen aramalarda numara çıkıyor, WhatsApp da numaralar görünüyor sorunu hakkında çözüm sağlamak amacıyla yazdım. Konumuz ile ilgili sorular için sayfamızın yorumlar sekmesini kullanarak bizimle yaşanan problemlerinizi paylaşabilirsiniz. KOD:2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın