Sponsorlu Bağlantılar

Anakart çatlağı nasıl anlaşılır?

2.139 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar anakart çatlağı nasıl anlaşılır konusunda sizlerden gelen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Anakart üzerinde oluşan kılcal çatlaklar ne gibi sorunlar oluşturur, hangi bilgisayarlarda sıklıkla çatlak oluşmaktadır bunları kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

ANAKART ÇATLAĞI NEDEN OLUŞMAKTADIR?

 Genelde dizüstü pc lerde fazla ısınmalardan dolayı ve ısındıktan sonra sarsıntılar nedeniyle kılcal çatlaklar oluşmakta bu zamanla çatlaklar çoğalarak anakarta zarar vermeye başlamaktadır. Bu zararlardan en belirgini bilgisayarın fazla ısınması nedeniyle bilgisayarın kendiliğinden kapanması sıklıkla görülmektedir.

Önce deneyimlerden yola çıkarak kullandığımız Acer marka laptop bu sorunu bana yaşatmıştı, bu bilgisayarda internette araştırmalardan ısınma sorunu yaşayan bilgisayarlar arasında yer almaktadır. Sizlere daha önceden anakart çatlağı nasıl tamir edilir? Konusunda video anlatımı olmuştu.

ANAKART ÇATLAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Asıl konumuza geldiğimizde anakartta çatlak anlaşılması tabi ki teknik donanıma sahip ekipler tarafından anlaşılmaktadır. Fakat bilgisayarınızda son zamanlarda sık sık kendiliğinden kapanıyorsa ve bekledikten sonra açılıyorsa muhtemelen anakart çatlağı sorunu yaşanmaktadır.

Bilgisayar anakartında oluşan kılcal çatlak nedeniyle bilgisayarınız kapanıyor 10 -15 dk sonra yeniden power düğmesine bastığınızda açılıyorsa çatlak var demektir. Şimdi bunun tamiri nasıl olur bunu kısaca bahsedelim.

ANAKART ÇATLAK TAMİRİ

Bilgisayarın anakartı çatladığını düşünüyorsunuz ve bir tamirciye, teknik servise götürdüğünüzde anakart çatlağını “fırınlama” yöntemi ile tamir etmektedirler.

Bu zamanla yine mükrerrer, tekrarlayacaktır sadece geçici çözüm diye söyleyebilirim. Aşağıda video da anakart çatlağını tamir ederken bir videomuz vardır inceleyebilirsiniz.

Yukarıda anakartda çatlak var mı yok mu nasıl tespit edilir bununla alakalı olarak sorulara cevap vermeye çalıştık bu konuyla alakalı sorularınız için sayfamız hemen altında yorumlar kısmından veya diğer tüm sorularınız için bilgisayarcıya sor üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem Öcüt

Anakart çatlağı nasıl anlaşılır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. İyi günler ben gurundig marka laptop kullanıyorum ve Birgün PC kapatıp dışarı çıktım tekrar eve geldiğimde PC hiç bir şekilde açılmadı ışığı bile yanmıyor her türlü yolu denedim bunun sebebi ne olabilir ?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın