Sponsorlu Bağlantılar

Alt Gr Tuşu ne işe yarar?

4.323 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bilgisayar sever takipçilerimiz, bu konumuzda alt gr tuşu ne işe yarar, alt gr tuşunun görevi nedir bununla ilgili olarak sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Sizlerin de bizlere soracağınız sorular için bilgisayarcıya soru sor kısmından tüm sorularınızı gönderebilirsiniz.

Bu konumuzda Alt GR Tuşu klavyede sürekli gördüğünüz fakat pekte ne işe yaradığını bilmediğiniz bir tuş olarak akıllara gelebilir saten bir tane ALT tuşu var iken ALT GR tuşu da ne işe yarar bununla alakalı olarak sorulara cevap vermeye başlayacağız.

ALT GR TUŞU NE İŞE YARAR

Bilgisayar klavyesinin boşluk ( space ) tuşunun hemen sağında yer alan bu tuş bilgisayarda özel karakteri yapabilmek için kullandığımız tuşlardan biridir.

Bunun en basit örneği mail göndermek için girdiğimiz et işareti ya da @ işareti klavyede yapabilmek için kullanılmaktadır. Bu özel karakter klavye bulunmazlar bazı karakterler üst karakter olarak tuşlar üzerinde ortak kullanılmaktadır.

Klavyede üst karakterleri Shift, alt tuşuyla, tuşların hemen altında bulunan örnek 4 tuşunda +, 4, $ işaretleri yer almaktadır.

+ işaretini yapabilmek için Shift+4 tuşuna bastığınız da + işareti yapabilir dört ( 4 ) tuşuna alt gr tuşu ile birlikte basılı kullandığınız da alt gr+4= $ işareti çıkmaktadır.

ALT GR TUŞU GÖREVİ NEDİR

Yani alt gr tuşu @ £ # $ ½ { [ ] } \ | ~ gibi karakterleri yapabilmek için kullanılmaktadır. Alt gr tuşunun  görevi bu şekilde söyleyebiliriz.

Kısaca konumuzu özetleyecek olursak alt gr tuşu neye yarar? Konusunda klavyede özel karakterleri yapabilmek için kullandığımız yardımcı tuş olarak söyleyebiliriz. Bunun yanında klavyede olmayan özel karakterleri yapmak için Shift, Ctrl, Alt, Alt Gr tuşlarından destek almaktayız.

Bu konumuzda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor kısmından tarafımıza tüm sorularını sorabilir, konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın