Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modeme Virüs Bulaşır mı ?

504 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayara virüs bulaştığını hepimiz biliyoruz , bilgisayara bulaşan virüs tam bir baş belasıdır. Dosyaların yapısını bozarak çalışamaz hale getirir veya bilgisayarımızı kasar zamanla iflas ettirir. Bu konuyu hepimiz biliyoruz akıllara bir soru geliyor acaba Adsl modeme virüs bulaşır mı ? şimdi bununla ilgili olarak bir beyin fırtınası yapacağız.

Daha önceki anlatımlarım’da modeme keylogger bulaşır mı konusunu sizlere yazmıştım. Bu konuya benzerlik taşıyan bu makalemde modeme virüs girer mi bununla ilgili olarak bildiğimizce anlatmaya çalışalım. Virüsler genelde piyasada en çok bulunan işletim sistemine göre yazılır çünkü yaygın kullanım olduğu için virüslerinde bulaşması ve çoğalması o derece çok olacaktır. Windows işletim sistemi için yazılmış virüsler ile Linux işletim sistemi için yazılmış virüsler değişir. Piyasada windows çok kullanıldığı için korsanların dikkatini çekmiştir.

antivirus yazılımları - antivirus software

Yani burada anlatmak istediğim eğer bir virüs yazılacaksa piyasada bulunan işletim sistemlerine göre yazılır peki bunun modemle ne alakası var ? Modemlerde kendi içinde bir yazılım kullanmaktadır. Bu yazılımlar modem firmware olarak bilinir. Bu yazılımlar bir bellek rom bellek içerisinde tutulur yani bunu silemezsiniz bu okuma özelliğine sahiptir aynı bios’da olduğu gibi sadece bunu güncellemesini yaparsınız. Bakınız > Firmware Güncellemesi nasıl yapılır.

Modem yazılımı .bin uzantılı bir dosyadır. Bu dosya ile güncelleme yapılmaktadır. Şimdi modeme virüs girebilmesi için modem arayüzü aşması gerekir , modem arayüzü şifreli’dir. Bu şifreyi aşıp bin uzantılı dosya bulaşması gerekir bu bin dosyası’da bir bellek içinde olacağı için buraya yazılması gerekmektedir. Bunun için adamların iyi çalışması gerekir. Modem marka ve modeline göre değişebilir.

Benim kendi birikime göre modeme virüs bulaşmaz ,çoğu arkadaş modeme virüs bulaşıyor demektedir bu benim deneyime göre dns adreslerinin virüs nedeni ile farklı adreslere yönlendirmesi olarak söylemekteyim.

Sizin bilgi ve birikiminiz var ise yorum bölümünden bırakarak deneyim yaşayabiliriz. teşekkürler

Arama Tags & Etiket ;

modeme virüs bulaşır mı , modeme virüs girer mi , modem virüsleri , modeme nasıl virüs bulaşır , modem virüslerden etkilenir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Adsl Modeme Virüs Bulaşır mı ? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. İyi çalışmalar arkadaşlar. Geçen gün bir arkadaşım geldi cep telefonuyla benim wi-fi ile bağlandıdı ve bana senin internetten çok reklam geliyor dedi neden olabilir

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın