Sponsorlu Bağlantılar

Adsl Modem’e keylogger bulaşır mı?

539 views
Sponsorlu Bağlantılar

Keylogger Nedir?

Keylogger , iki farklı bir amaç için yüklene bilir , Bilgisayar Admini tarafından yüklenmiş ve bilgisayarlarda olan bitenleri takip etmek için yüklenmiş ise dostane , veya bilgisayarınıza e-posta ve bir başka bir şekilde korsanlar tarafından yüklenmiş ise zararlı  bir tuş basmalarını , ekran görüntülerini kayıt eden bir casus yazılım programdır.

keylogger casus yazılım

KeyLogger Nasıl Bulaşır?

Keylogger , Bilgisayarınıza farklı yollar ile bulaşır , Bunların en yaygın bulaşma yöntemi , İnternet üzerinden indirdiğiniz imzasız yazılımlar yani programları yüklerken bunların içine yerleştirilerek bilgisayarınıza bulaşır , bazen e-posta ile gönderilen dosyalar arasında yerleştirilir ve sizin dikkatinizi çekecek içerikler ile bulaşır.

Keylogger Çalışma Mantığı

Konu başında dediğimiz gibi bu yazılım bilgisayar klavyesi her vuruşta bunları takip eden ve klavyede her yapılan kayıtları tutarak bu kayıtları belli bir periyotlar halinde içinde gizlenmiş bir e-posta adresine , ip adres ve bu kayıtları yollayarak çalışır. Ayrıca Ekran görüntülerini alarak bu görüntüleri yine aynı e-posta adresi ile gönderirler.

Bankacılık işlemlerinde , girilen şifreler hep yıldızlı olmasının sebebi , ekran görüntülerinde şifrelerin çıkmamasını engellemek ve sanal klavye girişi ile giriş yapmak gibi.

Adsl Modem Keylogger Yerleşir mi?

modem keylogger  bulaşıcı bir virüs değildir , keylogger bir küçük programdır bu program windows tabanlı veya diğer işletim sistemleri için özel yazılan programlardır. Modeme keylogger girmesi mümkün değildir , modem arayüzüne giriş için ayrı bir şifre gerekmekte çünkü harici olarak çalışan bir adaptördür. Modem yazılımı bir flash olduğu için bunu saten desteklemez , Modem arayüzünü güncellemek bile kendi sitesinden indirilen firmware yazılımı olması lazım bunu da kendi sitesi üzerinden indirip modem arayüzü içine girip yüklemek gerekir.

* Modemler , Keylogger log kayıtlarını tutacak kadar yeterli hafızası yoktur. Kendi firmware yazılımı bile flash hafıza tutmaktadır.

* Modem yazılımları genelde linux tabanlıdır

* Keylogger boyutları için modem hafızası yetersizdir . Ayrıca bunun için ayrıca ayar gerekmektedir. Buda işin zor tarafı imkansızlık vermektedir.

Kısacası Modeme Keylogger atılamaz , bunun için yapılması gereken , Eğer siz öyle düşünüyor iseniz Modem’e reset atınız ve şifresini WP2 göre karışık karakterli şifreler girerek değiştirin bununla birlikte DNS adresini kontrol ediniz sizi başka bir site üzerine yönlendirmesin . Ayrıca İnternet Ağınızı İzlemeye almanızdır.  Bunun için özel programlar vardır , İnternet ağını izleyerek başka kişilere bilgi gidip gitmediğini öğrene bilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın