Sponsorlu Bağlantılar

Adsl modem ip adresini bulma

688 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda modem ip adresini öğrenme konusunda “nasıl bulunur” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayar ve diğer teknolojik cihazlar internete çıkabilmek için bir ip adresine sahip olması gerekmektedir. Bu ip adresleri external ip ( dış ip adresi ) birde kendi iç ağlarda görüşebilmeleri için iç ip adresine sahip olmaları gerekmektedir.

Bizim konumuzda bu iç ağlarda cihazların ip adresleri konusunda bilgi vereceğiz. İç, dâhili ip adresleri aynı network ağında cihazların bir birlerini ile haberleşmede kullanacağı ip adresleridir. Buna örnek verecek olursak 192.168.1.1 ile 192.168.1.254 arasında alınan ip adresleridir.  Bu ip adreslerini dağıtan bir DHCP sunucu veya bu görevi yerine getiren DHCP özellikli Adsl Modemler sağlamaktadır. İç ağlarda Modeminde bir iç ip adresine sahiptir. Bu ip adresi ile modem arayüzüne giriş için kullanılmaktadır.

Modem arayüzüne girebilmek için bu ip adresini bilmek gerekir bunun için modemin kılavuzunda bu ip adresi yazar fakat kılavuzu bulamadınız ve modeme girmek için ip adresini bilmek gerekiyor o zaman modem ip adresi nasıl öğrenilir? Bunu sizlere bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

MODEMİN IP ADRESİNİ ÖĞRENME

Modem ip adresini unuttum diyorsanız bu yazı tam size göre aşağıda vereceğimiz resimli anlatım ile kolaylıkla bulabilirsiniz.

├ Win+R tuşlarına birlikte bastığınızda “çalıştır” penceresi açılacaktır.

├ Çalıştır penceresine “cmd.exe” komutunu yazınız.

Modemin ip adresi nasıl öğrenilir konusunda çalıştır penceresine yazdığımız dos penceresini açmak için kullanılan komuttu girip enter tuşuna basıyoruz.

├ Karşınıza çıkacak siyah dos ekranı satırına “ipconfig” komutunu yazıyoruz.

Modem ip adresini bulma için ekrana birçok yazılar gelecektir. Burada örnekte olduğu gibi “Default Gateway” yazan yerde diğer adıyla “varsayılan ağ geçidi” kısmında yazan ip adresi modemin ip adresidir.

Bu ip adresini web tarayıcıya yazarak modemin arayüzüne girebilirsiniz. Bu işlem için yine kablosuz modemin ip adresini öğrenme içinde uygulayabilirsiniz. Wi-Fi ağa bağlıysanız yine aynen bu şekilde öğrenme imkânı bulabilirsiniz.

Tavsiye Konu; Modem fabrika çıkış şifreleri

Yukarıda modemin ip adresini öğrenme konusunda yazımızda bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı sorabilir. Diğer tüm sorunlarınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın