Sponsorlu Bağlantılar

53 portu nedir

949 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda 53 portu ne işe yarar, 53 portunun görevi nedir bununla ilgili merak edip araştıran kullanıcılar için bilgi vermeye çalışacağız.

Konumuz olan 53 portu neye yarar hemen konumuzu fazla uzatmadan bilgilendirmeye çalışacağız. 53 portu diğer adıyla 53 DNS portu adı ile bilinmektedir.

Alan adı hizmetleri veren sunucular diğer istemcilere ip adresinin ne olduğu anlaması sağlayan bir porttur.

İsim çözümlemesi yapan DNS bu port üzerinden istemci bilgisayarlara haber vermektedir. Daha önceki konularımızda dns nedir konusunda bilgi vermiştik. Kısaca dns hakkında değinecek olursak; web sitelerin birer isimleri olduğu gibi birer de ip adresleri vardır.

Buna örnek bir siteye girdiğinizde ademocut.com olarak yazarak girersiniz bu akılda kalıcıdır. Fakat bu sitenin birde sabit bir ip adresi vardır. Bu ip adresi üzerinden de siteye ulaşabilirsiniz. Ama sayılardan oluştuğu için bunu akıl da tutamazsınız.

TAVSİYE VİDEO;

Dns sunucular ip adresinden domain ismini veya domain isminden ip adresine çözümleme yapmaktadır. Böylece internet sitesine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşte 53 portu ip adresleri ile istemcilerin haberleşmesini sağlayan port olarak görev yapmaktadır.

Tavsiye Yazı;  Bilgisayarcıya Soru Sor

Bu yazımızda 53 port numarası nedir, görevi nedir, ne işe yarar bununla ilgili olarak sorulara cevap vermeye çalıştık.

Konumuz ile ilgili olarak sorularınız için yorumlardan bizimle sorunlarınızı paylaşabilir veya diğer tüm konularda sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz. KOD:2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın