Sponsorlu Bağlantılar

21 portu nedir

65 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda sizlere 21 portu ne işe yarar, 21 portunun görevi nedir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Daha önceki konularımızda 80 portu ve 443 portu hakkında bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda 21 portu ne demek bununla ilgili olarak bu konuda yeni olan kullanıcılar için veya araştırma yapan öğrenciler için cevap vermeye çalışacağız.

21 PORT NEDİR

Kullanıcıların bilgisayarlara dosya alma ve göndermek için geliştirilmiş File Transfer Protocol (FTP) yani dosya transferini sağlayan protokol yoludur.

Yani bir bilgisayar üzerinden açılmış File Transfer Protocol (FTP) protokolü ile uzak bir bilgisayardan dosya indirmenizi sağlayan gönderme alma yoluna 21 portu denilmektedir.

Bir web sitesine ulaşmak için “https://ademocut.com” adresini yazarak giriş yapabileceğiniz gibi bu sitelerin veya ftp yoluna ulaşmak için “ftp.ademocut.com” adresini yazarak bu sitenin kök dosya dizine erişim sağlanabilmektedir.

21 portu hassas bir port olarak dikkat edilmesi gerekir gerekli önlemler alınmadığında bilgisayar korsanları tarafından çabukça hacklenebilir.

Konumuzu özetlemek gerekirse istemci bilgisayar ve sunucuların 21 portu ftp protokolü olarak atanmıştır. Bu protokol portu üzerinden dosya transferleri gerçekleşmektedir.

TAVSİYE VİDEO;

Böylece siz evden oturduğunuz yerden uzak bir bilgisayarın ftp sunucusuna bağlanarak dosya transferi yaparak indirebilirsiniz.

TAVSİYE YAZI; Bilgisayarda FTP nasıl yapılır

Bununla ilgili birçok FTP Programı kullanabileceğiniz gibi web tarayıcınızın adres satırına ftpp://192.168.x.x gibi ip adresi yazabileceğiniz gibi yukarıda değindiğimiz gibi “ftp.siteadi.com” adresi şeklinde de yazabilirsiniz.

Bu konumuzda 21 portu nedir, 21 portu ne işe yarar konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konuyla alakalı sorularımız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak bizimle sorunlarınızı paylaşabilirsiniz. KOD:2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın