Sponsorlu Bağlantılar

Yurtdışı {Çin}’den Alış Veriş Nasıl Yapılır?

5.388 views
Sponsorlu Bağlantılar

Elektronik ticaret ( e-ticaret) İnternet’in yaygınlaşması ile birlikte maliyetlerin ve işçiliğin düşük olması ile birlikte pazar’da büyük bir oran’da yerini aldı. İnternet kullananların çoğu mutlaka İnternet üzerinden bir şeyler almış veya satmıştır ve almaya’da devam ediliyor Türkiye pazarında oturduğumuz yerden alış veriş yapabileceğimiz bir çok e-ticaret siteleri mevcuttur bunlara örnek verecek olursam gitti gidiyor ve sahibinden gibi siteler önde gelenlerdir.

Böyle olunca insanlar ucuz , hesaplı ve farklı ürün arayışlarına girmeye başladı böylece olunca’da gözler yurtdışı’na Çin’e göz dikildi . Artık insanlar yurtdışından Çin üzerinden ürün alıyorlar ve getiriyorlar. Peki işi bilmeyenler için Çin’den ürün nasıl alınır bunun hakkında bilgimi paylaşmak istiyorum.

Çin’den ürün alabilmek için bir çok siteler mevcut bunlardan benimde çok kullandığım dx.com ve tr.aliexpress.com en çok kullandığım sitelerden bir kaçıdır. Bu Siteler üzerinden nasıl alış veriş yapacağımızı kısa bahsetmek istiyorum.

Bu Sitelerden alış veriş yapabilmek için Kredi Kartı veya Paypal Hesabınızın olması yeterlidir. Kredi Kartı bilgilerinizi vermek istemiyorsanız paypal üzerinden veya bankanızın sanal kartını kullanabilirsiniz.

Kısaca Paypal Kart Nedir Bundan Bahsetmek istiyorum ;

tpaypal debit card

e-posta adresi üzerinden açılan ve banka , kredi kartı tanımlı bir hesap oluşturduğunuzda nakit para ödemeleri ve çıkardan gelecek para transferlerinde mail adresiniz üzerinden bu tanımlı hesaplama aktarılan bir hesap sistemidir.

Genelde yurtdışı kullanım ağırlıklı olan  bu işlemde yakın zamanda Türk Alış veriş sitelerinde gitti gidiyor’da kullanmaya başlamıştır güvenli bir alış veriş sistemidir.

YurtDışından Alış Veriş Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktalar ;

free shipping nedir ücretsiz gönderi

eğer bir ürünü yurtdışından getirmek istiyor iseniz ilk önce ne kadar TL tutarda gümrük’den izin veriliyor onu bilmek gerekiyor şuan için 75 Euro kadar izine tabidir , 75 Euro üzerindekileri gümrükte takılı kaldığı için ürünü geri gönderiyorlar ve sizin elinize geçmiyor . Diğer bir ürün alırken dikkat edeceğiniz nokta free shipping yani ücretsiz gönderileri almayı tercih ediniz . Bunu alış veriş sitelerinde görmüşünüzdür veya alacağınız ürünün free shipping olduğuna dikkat ediniz.

Alış Verişimizi Hangi Siteler Üzerinden Yapacağız ; ( Yurtdışı Alış Veriş Siteleri )

Alış veriş yapacağımız ve benimde en çok kullandığım sitelerin başında dx.com ve aliexpress.com , focalprice.com , bestofferbuy.com , chinabuye.com ,amozon.com ,ebay  ve tinydeal.com siteleridir. bu siteler üzerinden güven ile alış verişlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Burada mantık yine aynı Türk sitelerinde olduğu gibi bir üyelik kayıt sistemi işliyor bu sitelere üye olursunuz yalınız burada İngilizce olduğu için Türkçe karakter kullanmayınız. Örnek : Adem ÖCÜT değilde Adem OCUT gibi yazacaksınız.

Üyelik Formunu doldurduk’dan sonra Bu siteler üzerinden Alış Verişe başlayabiliriz. Alış veriş için seçtiğimiz ürünleri çoklu ise sepete ekleyelim tek ürün ise alış verişi satın almak için onaylayalım.

Alış Veriş’de ilk defa işlem yapıyor iseniz paypal ödeme seçmiş iseniz paypal adresine ( mail) yönlendirme işlemi yapıyor bunun ve sizden bir adres girmenizi istemektedir. Bu adres kargonun elinize geçeceği adrestir bunun adres bilgilerinizi özen ile ve Türkçe karakter kullanmadan yazınız. Adres bilgilerinizi yazdık’dan sonra paypal hesabınıza tanımlı kredi kartın’dan ücreti dolar olarak çekecektir bunun karşılığında kredi kartınıza TL olarak yansıyacaktır.

Alış Veriş yaptığınızda belli bir ücret ile (dx.com) kargo takip numarası alabilirsiniz ( Tracking Number ) yani ptt kargo ile kargo takip numarası alabilirsiniz. ( kayıtlı gönderi ) ama genelde aliexpress.com üzerinde bu numara size verilmektedir.

kargo takip numarası tracking number

yurtdışından satın aldığınız ürün elinize 15-30 gün arasında ptt kargo tarafından teslim edilecektir. Bunu takip edebilmek için ptt kayıtlı gönderi takibi için “http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php”  adresinden yukarıda alış veriş sitesinden almış olduğunuz tracking number numarasını yazarak kargonun hangi aşamada olduğunu takip edebilirsiniz.

yurtdışı gönderi takibi - ademocut

Aklınıza takılan sorular için bilgim dahilinde sizlere yardımcı olabileceğimi unutmayınız sorularınız için yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Google Arama Tags & Etiket ;

Çin Alış Veriş siteleri , Yurtdışından hangi sitelerden alış veriş yapılır , çin den alış veriş nasıl yaparım , çin ürünleri , çin malları nasıl satın alınır

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Yurtdışı {Çin}’den Alış Veriş Nasıl Yapılır? (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. merhaba. bu sitelerden ürün alıp satmak istiyorum fakat baktığım ürünler Türkiyeden daha pahalıya satılıyor. mesela burada 8-10 liraya satılan ürün aliexpresste 10 dolar. bunu çözemedim.

    • Burada satanlar genelde, yurtdışından konteyner bazında getirdikleri için daha ucuz olmaktadır. dx.com filan biraz daha hesaplıdır.

      • Teşekkürler Adem Bey cevap vermişsiniz. söylediğiniz siteye bakacağım. aydınlatıcı yazınız için de teşekkürler.

  2. merhab cınden dx .com uzerınden tlf vey bılgısyr getırmek ıstıyorum bunun vergılerını nasıl orene bılırım

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın