Sponsorlu Bağlantılar

youtube api key nasıl alınır

99 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda youtube api key alma konusunda sizlere yardım etmeye çalışacağız. Herhangi nedenle script, uygulama, eklentiler için youtube api key ihtiyacınız olabilir. Uzmanlık isteyen geliştiriciler için projelerde kullanılmak üzere youtube api key anahtarı gerekmektedir.

Bizde bu konumuzda youtube api key nasıl alınır? Bunu sizlere araştırma yapan arkadaşlar için bilgi vermeye çalışacağız.

Bu api key alma işlemi bizim bu konuyu yazmaya başladığımız 2018 yılının 5 aydan sonra yeni gelen güncellemeler ile farklılık gösterdiğinde bizde güncelleme ile bunu sizlere açıklık getirmeye çalışacağız.

YOUTUBE APİ KEY ALMA

Api key anahtarı almak için ilk önce “https://console.developers.google.com/” adresi üzerinden kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.

Buradan ilk önce youtube api key almak için bir proje oluşturmak gerekecektir. Hangi tür proje oluşturmak istiyorsanız bu alandan seçiyoruz. İlk alandan popüler api keyleri görebileceğiniz için “https://console.developers.google.com/apis/library” adresi üzerinden api key kütüphanesinden araştırmada yapabilirsiniz.

Arama yerine “youtube” yazdığınızda karşınıza gelecek olan “Youtube Data Apı v3” api seçeneğini göreceksiniz. Bunu seçiyoruz ve “etkinleştir” seçiyoruz.

YOUTUBE API ETKİNLEŞTİR

Youtbe api key etkileştirdik ardından Yönet kısmına giriyoruz. Kimlik Bilgilerini Oluştur yazan kısma giriyoruz ve size farklı bir sayfaya yönlendirecektir.

KİMLİK BİLGİLERİNİ YÖNET

Bu alanda api key hangi alanda kullanmak istiyorsunuz bunu belirlemek gerekiyor aldığınız youtube api key nerede kullanacaksanız bunu “API’yi nereden çağıracaksınız?” bu alandan kullanım alanını seçiyoruz.

  • Web Tarayıcı ( JavaScript )
  • Web Sunucu ( node.js, TomCat )
  • Android
  • İOS
  • Chrome Uygulaması
  • PlayStation
  • Diğer Kullanıcı arayüzü ( Windows, CLI aracı )
  • Diğer kullanıcı arayüzü olmayan ( cron işi, arka plan programı )

Yukarıda alacağınız youtube api key anahtarını nerede kullanacaksanız bunu seçiyoruz. Ardından alacağımız kullanıcı bilgileri hangi verileri işleyeceksiniz bunu seçiniz.

  • Herkese Açık Bilgiler
  • Kullanıcı Bilgileri

Kullanım tercihine göre seçim size kalmış olacaktır. Bu ayarları yapılandırdık dan sonra “Hangi Bilgilere ihtiyacım var” butonu bastığınız da size kimlik bilgilerini göreceksiniz.

İsteğe göre youtube api keyi kısıtlama yapabilirsiniz. Bunun için “Anahtarı kısıtlayın” yazan yere basarak bu api keyi sınırlandırmasını yapabilirsiniz.

Bu konumuzda youtube api key alma, youtube api key nasıl alınır konularında sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Bu konumuzla alakalı sorular için sayfamızın altında yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızı kullanarak youtube api key hakkında tüm sorularını gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın