Sponsorlu Bağlantılar

[ Yeni Yazı ] Default Gateway (Ağ Geçiti ) Denilen Şey Nedir

3.734 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar ile uğraşanlar yada network üzerine bilgisi olanlar,yada bu işler üzerinde merakı olan için sık sık karşılaşılan bir terimdir ” Default gateway ” türkçe kelime karşılığı Ağ geçiti olarak’da bilinen bir terimdir.

Peki Default gateway ne işe yarar ?

Örnek vererek açıklamak gerekirse ; Bir fabrika ortamında ayrı iki farklı network ortamında bu iki network ortamını örtüştürmek yani iletişim kurmak için donanım yada yazılımdır. Bu gateway genelde Ethernet kartı üzerinde bulunur.

 

Resimde görüldüğü gib Ethernet kartından Varsayılan ağ geçiti  olarak yapılandırma yapılır. Şimdi Bun ne amaçla kullandıldığına örnek verelim.

Fabrikamızda Bir tane server var Bunu üzerinde iki tane ethernet kartımız var Server birinden İnternet çıkıyor, diğer ethernetden ise ağ içerisinde bilgisayarlara bağlı. Normal olarak server internete çıkabilir ama fiziksel olarak diğer bilgisayarlar internet bağlı etherneti görmediği için bunlar sadece kendi ether kartı bağlı olduğu bilgisayarlar ile görüşürler siz bunları internete çıkarmak istiyorsunuz ozaman bu iki ethernet kartı arasında bir geçit kapısı yani gateway oluşturmanız gerekmektedir.

Bu yüzden ağ üzerindeki bilgisayarlara Server üzerindeki kendiileri ile iletişim sağlayan ethernet kartının ip adres, yazmak gerekir. böylelikle bir çeşit kapısı hazırlayarak diğer ethernet kartını görürler ve internete açılırlar.

 

Kısaca örnek verdiğim gibi Default Gateway bir geçiş kapısı yani gateway olarak kullanılır. gateway amacı bu şekilde anlatabiliriz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın