Sponsorlu Bağlantılar

Yeni google search consol noindex işaretli hatası

594 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Google Search Consol da “noindex” hatası ve bununla ilgili olarak sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Bu hata genel olarak wordpress alt yapısını kullanan sitelerde görülmektedir. Bu hatanın sebebi de “xml site haritası” eklenti kullanan sitelerde görüldüğü ortaya çıkmaktadır.

Bizimde bu konumuzda eğer sitenizde xml eklentisi kullanıyorsanız sitenizde “domainadi.com/sitemap.xml olarak görünecektir Google bunu tek link olarak gördüğü ve bu eklenti dosyalarında noindex etiketi kullanıldığı için index almamaktadır. Bizimde bu konumuzda gönderilen url noindex işaretli hatası çözümü konusunda sizlere aşağıda vereceğimiz çözüm yolu ile çözümlemeye çalışacağız.

GÖNDERİLEN URL NOİNDEX İŞARETLİ HATASI NASIL ÇÖZÜLÜR

Aşağıda adımları takip ederek gönderilen url noindex işaretli sorunu çözümü sağlamak için WordPress tabanlı sitenize giriniz.

NOİNDEX İŞARETLİ HATASI ÇÖZÜMÜ

Admin panelde Ayarlar kısmında site haritası oluşturma eklentisinin ayarlarını yapılandırmak için giriyoruz. Xmp-sitemap eklenti ayarlarını kullandığım için ben bunun üzerinden devam edeceğim. Aşağıda örnekte olduğu resimdeki kutucuk önündeki onay işaretini kaldıracağız.

Onay kutusu içindeki tik işaretini kaldırıyoruz “include sitemap in html format” ayarındaki işareti kaldırınız ve kayıt ederek çıkınız.

NOİNDEX İŞARETLİ SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR

Yeni Google Search Consol da yaşanan bu problem için sitemizin kök dosyalarının olduğu alanda yani FTP’ye FileZilla ile veya Cpanel üzerinden bağlanarak “public_html/wp-content/plugins” dosya yolunu takip ederek xml harita eklentisi olduğu eklentinin sitemap.xls dosyasını düzenleyeceğiz.

Bunu notepad+ veya cpanel de edit, düzenleme kısmından girerek aşağıda etiketi değiştireceğiz.

<meta name=”robots” content=”noindex,follow” />

Yukarıda etiketi aşağıdaki etiket ile bulun ve değiştirin.

<meta name=”robots” content=”follow” />

Yukarıda etiketle değiştirin ve kayıt ediniz. Daha sonra Google Search Consol panelinden yeniden kontrol edilmesini isteyiniz. Bu süre. 4 veya 5 gün sürebileceğini unutmayınız.

Yukarıda konumuzda gönderilen url noindex işaretli sorunu çözümü konusunda sizlere xml haritası üzerinden değişiklik yapılarak nasıl çözülür, nasıl düzelir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın