Sponsorlu Bağlantılar

Yazılım artık dosyalarını kaldırma

84 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda sizlere yazılım artıkları nasıl temizlenir, nasıl kaldırılır bu konumuzda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Bilgisayarın üzerinde kurulu geleceği gibi sonradan düzenli olarak gerekli gördüğümüz programları, yazılımları bilgisayarımıza kurarız veya kaldırırız. Program kurulumu esnasında bilgisayarımıza yeri geldiğinde bir program ile on binlerce girdi, kayıt yüklenebilmektedir.

Bu dosyalar regedit dediğimiz kayıt defteri girdisine kayıt edilmektedir. Böylece bilgisayar açılışında veya program çalıştırılmaya başladığında bu kayıt dosyalarını okumaya başlayarak program görevini yapmaktadır.

Bu programları kaldırdığınızda bilgisayarın kayıt defteri girdisinde bu programları çöp dosyaları, kalıntıları mutlaka kalmaktadır. Bu dosyalar zamanla şişerek bilgisayarın yavaşlamasına neden olmaktadır. Hal böyle olunca bu artık dosya temizliği yapmak gerekebileceğini sizlere ve bu temizliğin nasıl yapılacağına dair bilgiler vereceğiz.

ARTIK DOSYALAR NASIL SİLİNİR?

Bilgisayarda artık dosyaları temizlemek için ihtiyacımız yine bir program olacaktır. Bunun için en çok kullanılan programlar arasında Ccleaner yazılımıdır.

Bu programı ücretsiz olarak “https://www.ccleaner.com/ccleaner/download” adresi üzerinden veya diğer indirme siteleri üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Bu program çalışma olarak oldukça hafif ve stabil çalışmaktadır. Ücretsiz olarak son derece faydalı program olmazsa olmazlar arasındadır.

BU PROGRAM İLE NELER YAPILABİLİR?

 • Kayıt defteri girdisi temizleme ( registry temizleyici )
 • Yandex, Mozilla, Chrome, Expolorer, Edge bu tarayıcıların çerezlerini, geçmişlerini, form otomatik tanımlamalarını temizler.
 • Windows çöp kutusu, temporary dosyaları ve log kayıtlarını temizler.
 • Dosya uzantıları, artık dosyaları, Activex dosyalarını yardım dosyalarını, ClassIDs, ProIDs, Unistaller, Shared DLLs, Fonts bu dosyaların yollarını temizlemektedir.
 • Üçüncü parti programların geçmiş ve geçici dosyalarını kolaylıkla temizlemektedir.

Yukarıda işinize yarayacak bu program işe bilgisayarda artık dosya silme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun dışında bu programa alternatif olarak kullanabileceğiniz pc artık dosya silme işlemi için aşağıda programlarda iş görmektedir.

 • IObit Uninstaller
 • Revo Uninstaller Pro
 • Glarysoft
 • GeekUninstaller

Yukarıda alternatif olarak artık dosya temizleme programı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için Genelde Android telefon veya tablet için kullanılan yazılımlar olarak ise aşağıda yazılımlar iş görmektedir.

 • Google Files GO
 • Gallery Doctor
 • Clean Master
 • Nox Cleaner

Yukarıda saydığımız uygulamalarda telefonlarda kullanabilirsiniz.

TAVSİYE YAZI;

 

Bu yazımızda gereksiz dosyaları temizleme işleminin nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda sizlere destek vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmında sorularınızı bizimle paylaşabilir veya diğer tüm konularda sorunlarınız için bilgisayarcıya sor sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın