Sponsorlu Bağlantılar

yazıcı ( printer ) geç yazdırma sorunu

8.653 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayardan Excel, Word, Metin belgesinden veya herhangi bir pdf dosyası, internetten bir sayfa yazdırmak için yazıcıya gönderdiğiniz bir metini yazdırma komutundan sonra 3-4 veya 5 dakika sonra yazdırmaya çalışması gibi yazıcı geç yazdırma sorunu neden yaşanmaktadır? Bununla ilgili problem nereden kaynaklıdır.? Bununla ilgili olarak sayfamıza sorular gelmektedir.

Printer geç yazdırma problemi konusunda sizlere aşağıda vereceğimiz çözüm yolları ile bu sorunu, hatayı çözmeye çalışacağız. Bununla ilgili yazılımsal olabileceği gibi yazıcının donatımsal sorunlarını olacağını da unutmayınız. Şimdi aşağıdaki adımlarla yazıcı geç yazdırma, yazıların kuyrukta bekliyor olması ile çözüm yollarını verelim.

yazıcı geç yazdırıyor sorunu ve çözümü 

yazıcı geç gönderiyor olması nedeniyle yazıcı markası ne olursa olsun Hp, Canon, Asus, Epson, Xerox, Lexmark, Samsung, Brother, Ricoh markalarda sorun yine aynıdır. Yazıcı geç algılıyor olması Windows işletim sistemi veya sürücülerin eksik, sorunlu olmasıyla da ilgili olma ihtimali yüksektir.

 • yazıcı belgeleri geç çıkarıyor olmasının nedeni yazıcının belleği yani için bir flash hafızasının sorunlu olması nedeniyle yaşanabilir. Bunu yazıcı ayarlarından Fabrika ayarına yada ilk kurulum ayarına geri getirme ilgili bir ayarı varsa bunu yerine getirin.
 • Yazıcı ve bilgisayar arasında veri transferi yapan usb kablo bilgisayardan çıkarın. Bilgisayar’dan yazıcı ile ilgili tüm sürücüleri kaldırın. Bilgisayarda geriye kalan çöp dosyaları temizlemek için cclenaer programı ile çöp dosyaları silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Yazıcı sürücülerin olduğu cd takarak yazıcıyı yeniden pc ye tanıtın. usb kablo ile bilgisayar ve yazıcı bağlantısını sağlayın böylece sürücüler yeniden yüklenmiş olarak yazıcıyı tekrar kullanmaya başlayın.
 • yazıcı yavaş yazdırma sorunu için mevcut sürücüleri güncellemesini yapmaya çalışınız. Bunun için yazıcı sürücüsü güncelleme için aşağıdaki adımları takip ederek sürücü nasıl güncellenir öğrenelim.

yazıcı güncelleştirme nasıl yapılır?

 1. Win+R tuşlarına birlikte basınız. 
 2. Çalıştır penceresine “devmgmt.msc” komutunu yazın.
 3. Aygıt Yönetici paneli açılacaktır.
 4. Yazıcılar “Yazdırma Kuyruğu” ayarlarında bilgisayarda yüklü yazıcıyı bulunuz.

Pc de yüklü yazıcının üzerine gelin ve farenin sağ tuşu ile “Sürücü Güncelleştir” ayarı seçiniz. Bu ayardan sonra internetten veya kurulum cd üzerinden yazıcı sürücülerini güncelleştirme işlemini yapınız.

yazıcı geç algılıyor sorununda bir de yazıcı hızını artırma konulu yazımızı okuyarak yazıcının yazma hızı ile ilgili ayarların nasıl yapıldığına dair bilgi edinebilirsiniz.

 • Usb bağlantı kablosunda sıkıntı varsa bu kabloyu kontrol ediniz. 
 • Ağ ( network ) içinde yazdırma sorunu varsa, ip üzerinden atama yaparak tekrar yazdırmayı deneyin. 
 • Nedeni az olsa da tarayıcı üzerinden yazıcıdan çıktı almak istiyorsanız birde kullandığınız tarayıcılar dışında farklı bir tarayıcı üzerinden dökümanları, belgeleri yazdırmayı deneyin.

Yukarıda verdiğimiz konu anlatımda yazıcı geç yazdırıyor, geç algılıyor, geç çıktı alıyor ve yazıcıya geç gönderiyor, yazıcı yavaş yazdırıyor gibi arama kelimeler ile sitemize gelen ziyaretçilere yardımcı olmaya çalıştık.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

yazıcı ( printer ) geç yazdırma sorunu (2 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Soru: Ağ Üzerinde HP Desingjet T770 yazıcı mevcut.
  Buna 10MB bir dosya gonderdiğimde 250KB olarak yüklüyor.
  Yüklemeyiz hızlandırabilirmiyiz.

 2. Soran
  Ağ üzerinde sıkısıklık yok.
  Bilgisayar Gayet hızlı.
  Denemelerimizde bizde kurulu olan HPGL sürücü dosyayı yazıcıya 250KB 250KB gonderirken PCL sürücüde aynı boyuttaki dosyayı 3 sn de gondermişti.
  HPGL sürücüyü PCL gibi hızlandırabilirmiyiz.
  Ya da Daha hızlı nasıl gönderebiliriz.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın