Sponsorlu Bağlantılar

WordPress yönetim paneli

83 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, şimdiye kadar hep wordpress kurulumu, wordpress eklenti, wordpress tema kurulumu hakkında bilgilendirme yapmaya çalıştık. Bu konumuzda wordpress kurulumu sonrasında yönetim panelini keşfetmek ve hızlı bir tur atmak için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

WORDPRESS ADMİN PANELİNDE NELER VAR?

WordPress ayarlarını, içerik paylaşımı olmak üzeri sitenizde  tüm ayarları yapabileceğiniz kısım burasıdır.

WordPress admin paneline giriş yapabilmek için “www.siteadi.com/wp-admin” ya da “www.siteadi.com/wp-login.php”  şeklinde yazarak da sitenizin yönetim paneline giriş yapabilirsiniz.

WORDPRESS ADMİN PANELİ

BAŞLANGIÇ;

Yönetim paneline giriş yaptığınız da bizi karşılayan ekrandır. Sitemizle alakalı tüm istatistik ve verileri bilgileri içeren başlangıç ekranıdır.

Ayrıca buradan wordpress sürüm güncellemesi, tema güncellemesini kolaylıkla yapabileceğiniz alandır.

YAZILAR;

Sitenizde yeni yazılar eklemek ve yayınlanmış yazıları yönetebileceğiniz alandır. Bunun dışımda yazılarınızı eklediğiniz kategorileri bu alandan düzenleyebilirsiniz.

ORTAM;

Sitenizde yazı içinde paylaşacağınız görselleri bu alandan ftp yükleyebileceğiniz görsellerle alakalı düzenlemeleri yapabileceğiniz alandır. Kırpma, silme, açıklama ekleme gibi bir çok ayarları bu alandan yapabilirsiniz.

Ortam alanından yüklenen resimleriniz wp-content/upload klasörü içinde yer almaktadır. Bu alana ftp yazılımları, cpanel veya pleks üzerinden de erimiş sağlayabilirsiniz.

BAĞLANTILAR;

Bu alanda ne yapabiliriz? Hoşuna giden veya link verilmesi gereken sitelere erişilmesini sağlamak amaçlı olarak kullanışlı bir menüdür. Belirlemiş olduğumuz linkleri yan menüde veya diğer seçeneklerde kolayca yer verebilirsiniz.

SAYFALAR;

Sitenize eklemek istediğiniz sayfaları bu alandan düzenleyebilir, yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. Bu alanda değişmeyen veya nadir olarak düzenlenen içerikler bulunmaktadır. Mesela çerezleri kullanma politikaların olduğu sayfadır.

YORUMLAR;

Bu alanda paylaştığınız içerikleri ziyaret eden kullanıcılar tarafından yapılmış yorumları bu alandan yönetebilirsiniz. Yapılan yorumları onaylayarak sitenizde görülmesini sağlayabilirsiniz.

GÖRÜNÜM;

Sitenizin görsel tasarım kısmıdır. Ziyaretçileri karşılan tasarımı değiştirebileceğiniz yenisi ekleyebileceğiniz ve temalarla akalı düzenlemeleri yapabileceğiniz alandır.

Bu alan /wp-content/themes alanı içinde görülmektedir.

EKLENTİLER;

Sitenizde ücretli veya ücretsiz olarak yüklediğiniz eklentiler [ plugins ] ekleme, düzenleme, kaldırma, etkinleştirme işlemlerini yapabileceğiniz paneldir.

Bu eklentiler kısmı wp-content/plugins kök dosya içinde yer almaktadır.

KULLANICILAR;

Sitenize üye olan kullanıcıların ve kendi profilinizi üye çeşidini belirleyebileceğiniz bir sekmedir. Yeni kullanıcı ekleyebilir, kaldırabilirsiniz. Üyelik rütbesini bu alandan belirleyerek üyelerin içerik girmelerini sağlayabilirsiniz.

ARAÇLAR;

Bu alanda başka bir blogdan yazılarınızı aktarmak veya var olan içerikleri dışa aktarmak için kullana bileceğimiz bir alandır.

AYARLAR;

Kurulum sonrası siteyle alakalı ayarları gerçekleştirebileceğiniz yönetim merkezidir. Bu alanda gerçekleştirebileceğiniz başlıklar;

 • Site başlığı
 • Slogan
 • WordPress url adresi
 • Site adresi
 • E-posta adresi
 • Üyelik
 • Yeni kullanıcı rolu ( abone, admin )
 • Zaman dilimi
 • Tarih biçimi
 • Zaman biçimi
 • Haftanın başlangıcı

Yukarıda ayarları içermektedir. Yukarıda wordpress admin paneli hakkında menüleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın alt kısmında yorumlar kısmından bize erişim sağlayabilirsiniz.

WordPress sorunlarınız için ücretli wordpress hizmetleri sayfamızdan indirimli olarak destek sağlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın