Sponsorlu Bağlantılar

WordPress yazı yazma

93 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda wordpress yazı editörü ve yazı ekleme konusunda siz takipçilerimize ve wordpress yeni kullanmaya başlayan kullanıcılara bilgi vermeye çalışacağız.

Daha önceki konularımızda tema yükleme, görsel media ve diğer wordpress konularında bilgilendirmiştik. Bu konumuzda wordpress yazı yazma konusunda yeni içerik nasıl eklenir bunu anlatacağız.

Worpdress de yeni yazı eklemek ile birlikte bu yazılar içine resim,video ekleyebilirsiniz. Yazı, makale ne kadar içeriği zengin olursa ve özgün bir yazı olursa seo açısından başarılı olacaktır.

YENİ YAZI EKLEME

WordPress alt yapısını kullanan bir siteye sahipsiniz ve yeni yazı eklemek istiyorsunuz. Adin panelinde Yazılar > Yeni Ekle adımları ile yeni güncellemeler ile Gutenberg veya Klasik metin editörü ile yazılarını yazarak yayınlayabilirsiniz.

Yeni Yazı Ekle ; Bu alanda bir başlık eklemelisiniz yazı başlığı uzunluğu 65 karaktere kadar yazınızı en iyi şekilde ifade edecek dikkat çekecek bir başlık sloganı atmalısınız.

Yazı; Tamamen özgün içerik olmasına dikkat ediniz yazılar içine görsel ve video ekleyebilirsiniz. Yazı uzunluğu en az bana göre 200 kelimeden aşağı olmasın ve zengin bol içerikli olsun.

Yukarıda editör de yazıları H2, H3, H4 başlıkları verebilir, yazılara link verebilir, yazıları renklendirebilir, ayraç ile ayırabilirsiniz veya kalın, italik şekilde yazabileceğiniz menüleri kullanabilirsiniz. Bunun dışında yazılara alıntı yapabilir, imli liste, numaralı liste, sola, sağa yastama veya ortalama ile yazıların yerini ayarlayabilirsiniz. Yazılara özel karakter ekleyebilirsiniz.

ORTAM EKLE; Bu alanda yazı içine video ve resim eklemek amaçlı olarak kullanabilirsiniz.

GÖRSEL / METİN; Bu kısımda yazıları ziyaretçinin gördüğü şekilde düzenleme yapabilir, yazabilirsiniz. Metin kısmında html kodlarını da göreceksiniz, düzenlemeleri html kod olarak da editleye bilirsiniz.

KATAGORİLER; Bu alanda yazılarınızı hangi kategori altında toplayacaksanız kategori menüsünden eklediğiniz kategoriye eklemek suretiyle yayınlayabilirsiniz.

ETİKETLER; Günümüzde etiketler pek kullanılmıyor önemli olan yazı içinde kullanılan anahtar kelimeler fakat bana göre hala faydası var yazınıza ait etiket yani anahtar kelimeleri giriniz tamamen yazınızla alakalı olsun ve bana göre 5 tane den fazla anahtar kelime girmeyin.

ÖNE ÇIKAN GÖRSELLER; Bu alanda yazdığınız içerik paylaşım için temsil edecek bir görsel yükleyebilir veya var olan bir görseli galeriden seçerek ekleyerek benzer yazılarda, ana sayfada ya da içerik paylaşımında görünmesini istediğiniz bir resmi yükleyin.

YAYINLA;

Bu kısımda yazıyı taslak olarak saklayabileceğiniz gibi, inceleme bekliyor olarak da yazıyı kayıt ederek sonra da paylaşabilirsiniz.

Görünürlük; Bu alanda yazıları gizleyebilir, parola ile koruma altına alabilirsiniz madem bir içerik giriyor ve parola ile gizliyorsanız hiçbir anlamı yok ayrıca Google Botları bu içerikleri okuyamayacağı için indexleme yapamaz ve engelenen url kısmında Google webmaster tools kısmında görüecektir. Bu nedenle içerikleri herkese açık yapınız.

Hemen Yayınla; içeriği girdiniz ve hemen yayınlamadan önce bir önizleme yaparak nasıl göründüğünü kontrol edin ve yayınla ile yazınızı yayına alabilirsiniz. Ayrıca siz seyahat veya dışarıda bilgisayar başında olmadığınız bir zamanda zamanlama yaparak istenilen gün ve saat de içeriği otomatik olarak paylaşabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda wordpress yazı ekleme konusunda bilgilendirme yaptık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın alt kısmında yorumlar kısmından sorularınızı sorabileceğiniz gibi bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bize tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın