Sponsorlu Bağlantılar

WordPress Ortam { Media } nedir

86 views
Sponsorlu Bağlantılar

WordPress de içerikler, yazılar içine yerleştireceğiniz video ve resimlerin listelendiği merkez olan ortam menüsü nedir hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

WordPress ortam kütüphanesi, yazılar içerisinde yer alan görseller ve tüm dosyaları bu alanda listelenmektedir. Ortam menüsüne iki farklı yükleme yapılabilmektedir.

Bunlar arasında yazı içinde bulunan ortam menüsü üzerinden diğeri yine aynen ortam kısmından “yeni” kısmından yükleme yapılabilmektedir.

Yeni gelen güncelleme ile ortam menüsü açtıktan sonra bilgisayardaki bir resmi sürükle bırak ile ortam kütüphanesine yükleme yapabilirsiniz.

Ortam kütüphanesi içinde yüklü resimleri ayrıca buradan düzenleme, boyutlandırma yapabilirsiniz. Admin paneli üzerinden “ortam” menüsü üzerinden “yeni ekle” yazan kısımdan resimler, ses dosyası, video gibi media ürünleri yükleyerek yazı içinde, yazı küçük resimlerinde veya ses dosyalarını, videoları farklı alanda kullanabileceğiniz wordpress upload klasörüdür.

Bu alanda resmin üzerine bir kere fare ile açtığınız da kalıcı sil, düzenle, yükleme tarihi, dosya türü, dosya adı ve resmi düzenle kısmından aşağıda gördüğünüz gibi menü gelmektedir.

Resimleri boyutlandırabilir, kırpabilir yeniden ölçeklendirebilirsiniz. Saat yönünde ters çevirebilir, dikey döndür, yatay çevir ve birçok işlemleri yapabilirsiniz.

Bu değişiklikleri tüm içeriklerde kullandıysanız tüm resimlere uygulayabilir, küçük resim olarak kullanabilirsiniz. Bunun media kütüphanesi yüklediğiniz tüm içerikleri tarih sıralayabilir ayrıca video, ses dosyası ve resim olarak da listeye bilirsiniz.

Yazılar içinden “ortam ekleme” menüsü yeni sürüm güncellemesi ile klasik editör içinden veya bloklar arasında galeri menüsü içinden yazılara eklenebilmektedir.

ÜCRETLİ WORDPRESS KURULUMU

Bu konumuzda wp ortam kütüphanesi nedir, ne işe yarar konusunda wordpress derslerinden birini daha vermiş olduk. Bu konu hakkında sorularınız için yazı altında yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın