Sponsorlu Bağlantılar

WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır

56 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda WordPress da Tema Türkçeleştirme konusunda sizlere bu yazımızda önemli, işe yarayacak ipuçları vereceğiz.

İnternet üzerinden indirip kurduğunuz veya WordPress tema mağazasından indirip kullandığınız yabancı dille kullanılan temayı Türkçe dile çevirme konusunda aşağıda sizlere sunacağımız şekilde nasıl yapılacağına dair bilgilere ulaşacaksınız.

WP TEMA TÜRKÇELEŞTİRME

WordPress de kullandığınız temayı iki farklı şekilde Türkçeleştirme yapabilirsiniz. Bunlardan ilkini dil dosyalarını program yolu ile değiştirebileceğiniz gibi diğer adımsa gerekli yerleri metin editörü ile değiştirmek olacaktır.

Bunun için kod editörü için NotePad++ programını bilgisayara indirerek kurulumu yapınız. Bunun için ilk adım olarak wordpress dosyalarından footer.php dosyasını bu program ile bilgisayara kök dosyadan indirerek açınız.

Temanın alt kısmında bulunan kelimeleri Türkçeleştirerek kayıt edebilir ve yeniden kök dosyaya bunu yükleyebilirsiniz.

Türkçeleştirme yapacağınız metin hangi dosyada olduğunu bilmek önemlidir. Footer, Header, Single, Functions dosyalarını inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında WordPress tema Türkçeleştirmek için PoEdit programı da işinizi görecektir. Bu program ile WordPress > Tema Adı > Languages klasörü içinde bulunan PO uzantılı dosyayı açarak Türkçeleştirme yapabilirsiniz.

Bu programı “https://poedit.net/ adresi üzerinden indirerek bilgisayarınıza kurabilir ve PO dosyalarını bu program ile editmelesini yapabilirsiniz.

ÜCRETLİ WORDPRESS KURULUMU

Bu yazımızda WordPress tema Türkçeleştirme nasıl yapılır, nasıl Türkçeleştirilir bunu anlatmaya çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın