Wordpress

WordPress için SSL Sertifikası nasıl kurulur?

WordPress için SSL Sertifikası nasıl kurulur?

Merhabalar, bu konumuzda SSL Sertifikası nasıl kurulur? bununla ilgili sizlere net ve basit şekilde anlatmaya çalışacağız.  Ekim 2017 tarihinden itibari ile Google web sitelerde https:// olmayan uzantılara üvey evlat muamelesi yapmaya başlayacağı söylenmişti bu da SEO için önem taşıdığı için yavaş yavaş site sahipleri http:// uzantısından https:// uzantısına taşınmaya başlayacaklar gibi gelmektedir.

Bizde bu konumuzda WordPress tabanlı web sitelerinde https:// nasıl geçilir? nası terfi edilir bunu sizlere anlatmaya çalışacağız. ( Secure Socket Layer (Güvenli Giriş Katmanı) Protokolü )

SSL Sertifikası Nasıl Kurulur?

Web sitenizi ssl sertifikası kurulumu yaparak sitenizin https:// uzantılı bir yapıya taşınmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için sitenizin bulunduğu hosting servis sağlayıcılarından destek almanız önemlidir.

Çünkü kendi satın aldığınız ssl sertifikasını hosting firmaları ücretsiz kurmaktadır. SSL Sertifikası satın alırken neye dikkat edilmelidir? biz bununla ilgili tavsiyede bulunacağız ayrıca hosting firmalarının kurulumu sonrası neler yapacağınızı sizlere önemli ipuçları ile sitenizi güvenli şekilde kullanıma sunacaksınız.

  • Sertifika garanti ( sigorta ) kapsamında olmalıdır.
  • Evraklı alımlarda e-ticaret, firmalar için ne kadar teslim ediliyor? bu süre önemlidir.
  • SSL Sertifika’da mobil uyumluluk önemlidir.
  • Kurulum esnasında teknik destek önemlidir bunun için satın alacağınız ssl sertifikası için destek verilip verilmediği önemlidir.

WordPress SSL Kurulumu için sertifikayı satın aldığınız hosting firmasına kurdurunuz. Web Siteniz hangi hosting’de barınıyorsa o firmadan almanız ve kurulumunu yaptırmanız akıllıca olacaktır. SSL Kurulumu ücretsiz kurulumu gerçekleştirdiniz.

Size bilgi vereceklerdir kurulum yaptığınız’da “http://www.sslsorgulama.com” adresi üzerinden sertifikayı kontrol edebilirsiniz.

SSL Sertifika Kurulumu Sonrası Neler Yapılır?

Daha önceki girmiş olduğunuz konular’da http:// linkleri https:// uzantılı linklere değiştirmek, yönlendirmek gerekecektir bunun için 301 yönlendirilmesi gerekiyor. 301 Kalıcı yönlendirme ile http:// link adresleri https:// adresine htaccess dosyasından değiştirebilirsiniz.

[ayirac]RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}[ayirac]

yukarıda ftp yardımı ile kök dizinde bulunan htaccess dosyası içine yapıştırın böylece link yönlendirmesini yapmış olacaksınız.

WordPress tema içinde kaynak dosyalardaki http:// linkleri https:// ile değiştirmek gerekmektedir.. Eğer değiştirilmezse tarayıcıda adresinizi girdiğinizde yeşil renkli Güvenli yazısı gelmeyecektir.

 

ssl kurulumu sonrası sitenizdeki http:// linkleri https:// ile değiştirmek gerekecektir. bunun için size bonus ipucu vereceğim bunu sizin adınıza really simple ssl eklentisi sizin adınıza yapmaktadır. Bu eklentiyi kurduğunuzda tüm linkleri https çevirecektir. Böylece tarayıcıya web sitenizi yazdığınızda yukarıda örnek resimde olduğu gibi Güvenli yazısı gelecektir.

Son olarak Google Web Tools üzerinden sitenizi http://domainismi.com şeklinde eklediyseniz şimdi de https://domainismi.com olarak ekleyin. Böylece wordpress tabanlı sitenizi ssl kurulumu tamamlanmıştır , terfi etmiş oluyorsunuz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL