İpUçları

Açık Bankacılık ( Open Banking ) Nedir

Açık Bankacılık ( Open Banking ) Nedir

Merhabalar, bu yazımızda açık bankacılık nedir, ne demek konusunda bilgi vereceğiz. Banka müşterileri bir bankadaki finansa verilerini API uygulaması ile başka bankalar ya da finansal kuruluşlarla paylaşma imkanı sunan uygulamaya açık bankacılık adı verilmektedir.

Son zamanlarda reklamlarda da gördüğünüz gibi bir banka uygulaması üzerinden diğer banka hesaplarınızı da görmenizi sağlamaktadır. Tek banka uygulaması veya internet şubesinden farklı bankalara ait işlemleri de yürütebilme imkanı sunmaktadır.

Bu şu demek olmaktadır. Açık bankacılıkta siz ve muhatap olduğunuz banka dışında üçüncü taraf banka bilgilerinizi de paylaşmanız anlamına gelmektedir. Buna örnek verirsek siz A bankasının uygulaması üzerinden işlemlerini gerçekleştirirken A bankasının uygulaması üzerinden B bankasına ait bilgilerinizi girerek bu uygulama üzerinden B veya C gibi bankaya ait bilgilerinizi görebilir ve işlemler yapabilme imkanı sunmaktadır.

Açık bankacılık güvenli olup bu tür bilgiler BDDK tarafından denetlenip düzenlenmektedir. Şuan için açık bankacılık özelliğine sahip bankalar;

# Türkiye İş Bankası

# Halk Bankası

# Garanti BBVA

# Yapıkredi

# ING

# Vakıfbank

# Akbank

#DenizBank

# QNB FinansBank

Açık bankacılık hizmeti vermektedir. Bununla ilgili olarak resmi gazete de yayınlanan yönetmeliği https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/12/20211229-6.htm adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda Açık bankacılık nedir konusunda bilgi verdik. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL