Sponsorlu Bağlantılar

windows logo tuşu’nun görevi nelerdir?

431 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Klavyesi üzerinde Windows Logo’su bulunan tuş nedir? bu Windows Tuşu ne işe yarar? hiç merak ettiniz mi? Windows Tuşu hangi işlerde kullanılır? Sizlerden gelen bu sorulara aşağıdaki konumuzda anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayar işinde yeni olanlar, veya bilgisayar dersinde karşınıza ödev olarak çıkan Windows Tuşunun Görevleri Nelerdir? hakkında bilgilere ihtiyaç duyulur, klavye üzerinde bir çok harf, numara ve karakterler vardır. Harf ve Numaralara doğrudan klavyeyi kullanarak çıkarabilirsiniz, özel karakterleri mesela $ dolar işaretini yapmak için Alt GR+4 tuşuna basarak, ! ünlem işaretini ise Alt+1 tuşlarına basarak yapabilirsiniz.

Birde klavye üzerinde genel olarak dizüstü pc’lerde yani laptop klavyelerinde FN tuşu vardır. Bu tuş mavi renklidir , klavye üzerinde laptop ayarların ışık açma-kapama , ses azaltma ve yükseltme gibi ayarları bu tuşlara birlikte mavi renkli tuşlar ile ayarlayabilirsiniz. 

İşte Windows Tuşu‘da Microsoft sahip olduğu Windows 10, Windows 8, Windows 7 , Windows Vista, Windows Xp ve önceki işletim sistemlerin’de de kullanılan Bazı kısayol komutların kullanılmasında Windows Tuşu kullanılır. Windows tuşunu bu yazımızda Win olarak kısaltacağız. 

Win Tuşu Görevleri Nedir?

Win tuşuna basılı tutarak kullanılacak diğer harfler ile bir çok ayara kısayol olarak ulaşabilirsiniz. Ctrl tuşuna basarak yaptığımız bazı kısayolları Win Tuşu ile farklı şekilde Windows Ayarlarına ulaşabileceğiz. Şimdi aşağıda Windows Tuşunun görevleri nedir hemen inceleyelim. 

Win 

Windows Penceresine tek başına basmanız halinde başlat menüsü açılacaktır.

Win+A 

Windows Tuşu+A harfine birlikte bastığınızda Win+A basılı tuttuğunuzda “Erişilebilirlik Seçenekleri” ulaşabilirsiniz, bu ayar çıkmıyorsa “Erişilebilirlik Seçenekleri” yüklemek gerekecektir. 

Win+B 

Win+B tuşlarına birlikte basılı tuttuğunuzda görev çubuğunun en alt sağ tarafında bildirim alanı görünecektir. Bildirim alanında gelen mailleri, pil durumu, İnternet bağlantı durumu görebilirsiniz.

Win+C

Windows Logo Tuşu ile C tuşuna birlikte bastığınızda Win+C ile basılı tuttuğunuzda IntelliType yüklü ise denetim masasını açar.

Win+D

Win+D tuşlarına bastığınızda Masaüstü geçiş yaparsınız. Çalıştığınız tüm pencereleri indirerek masaüstü gelecektir, Win+D tuşlarına ile aynı zamanda tekrar açılı pencerelere geçiş yapabilirsiniz. 

Win+E

Win+E tuşlarına bastığınızda Windows Gezgini açılacaktır.

Win+L

Windows Logosu+L harflerine birlikte basarsanız eğer oturum şifresi kullanıyorsanız otomatik oturum kapanacaktır. Şifreyi tekrar girerek açabilirsiniz.

Win+M

Ekranda çalışır pencereleri yani açık olan tüm pencereleri Win+M tuşları ile birlikte aşağı indirebilirsiniz. Pencereleri küçültür.

Win+P

sunum penceresini açmak için kısayol olarak Win+P tuş takımını kullanabilirsiniz. bu pencerede ekran görüntüsünü paylaşabilirsiniz, ekranı genişletebilir, çoğaltabilir ve sadece ekran görüntüsünü projektör üzerinden aktarabilirsiniz.

Win+R

win+r tuşuna birlikte bastığınızda Çalıştır Penceresini açarsınız. Bu pencerede komutları kullanabilirsiniz, bazı özel komutlar mesela msconfig, calc, cmd , gpedit.msc gibi konutları çalıştırmak için kullanılır.

Win+T

win+t tuşlarına birlikte basılı tutarsanız , windows görev çubuğundaki açılmış uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz. 

Win+U

windows logosu tuşu ile u harfine birlikte bastığınızda Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Erişim Kolaylığı Merkezi sıralaması ile gittiğiniz “erişim kolaylığı merkezi” otomatik olarak açılacaktır. 

Win+X

Win+X tuşlarını birlikte basılı tuttuğunuzda Windows Mobility Center penceresi açılacaktır. 

yukarıda sizlere en çok,en fazla kullanılan, en sık kullanılan win logo tuşu kısayol görevleri nelerdir bunları vermeye çalıştım, Win Tuşu ile ilgili diğer kısayol tuş yolları uygulamaya göre yani programlara göre’de değişmektedir. Windows Logo Tuşu görevleri nelerdir? konusunda sizlerinde bilgilerinizi yorumlar bölümünden aktarabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın