Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10’da Windows Tuşu Pasif etme

4.551 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Windows 10 işletim sistemi kullanan kullanıcılarda Windows Tuşu veya diğer adıyla Win tuşu nasıl pasif edilir? Kapatılır? Bunu anlatmaya çalışacağız. Bir programda çalışırken, oyun oynarken vb. işlemlerde elinizin yanlışla değmesi ile açılan Win tuşu ile karşınıza çıkan pencereler canınızı sıkabilir.

Bizde eğer siz bu işlemi yanlışla sık sık tekrarlıyor ve bundan rahatsız oluyorsanız Windows Tuşu kapatma işlemini regedit ( kayıt defteri girdileri ) üzerinden kapatabilirsiniz. Fakat bu işlem yapabilmek için Windows tuşunu kullanacağımız için kapatmamak gerektiğini söyleyelim, eğer kapatacaksanız değiştireceğimiz regedit kayıt dosyasın yedeğini masaüstüne alınız gerektiğinde o dosyayı tekrar aktif etmek kolay olacaktır.

Windows Tuşu Nasıl Kapatılır?

  • Win+R tuşlarına birlikte basınız.
  • Çalıştır Penceresine (regedit.exe) komutunu yazınız ve entere basınız.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout adımlarını takip ediniz ve sağ panelde “Yeni” > “dword 32(bit) değeri” olarak yeni bir anahtar girdi oluşturacağız. Bu yeni değere isim olarak “Scancode Map” adını veriyoruz.

Scancode Map dosyası üzerine geliyoruz ve “Veri Değiştir” yapıyoruz ve “value data” , değer verisi yazan yere “00000000000000000300000000005BE000005CE000000000” tırnak işareti olmadan bu kodu yapıştırın ve tamam deyin.

Bu ayarın yeniden yapılandırmak ve Windows tuşunun kapalı olduğundan emin olmak için bilgisayarı yeniden başlatın. Sistem bunu algılayacak ve artık win tuşu kapatmış, devre dışı kalmış olacaktır. Bu konumuzda win tuşu nasıl devre dışı bırakılır? Bunu anlatmaya çalıştık sizin de sorularınız varsa sayfamızın yorumlar kısmından veya soru & cevap sayfamızdan tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Windows 10’da Windows Tuşu Pasif etme (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın