Sponsorlu Bağlantılar

Windows 10 “Akıllı Depolama” Nedir?

1.511 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda Windows 10 işletim sisteminde kullanılan “Akıllı Depolama” nedir, ne işe yarar sorularına siz takipçilerimize ve bu konuda araştırma yapan ziyaretçilerimize destek vermeye çalışacağız.

Sizde yeni konularımızdan faydalanmak için mail üyeliğimizden yararlanabilirsiniz. Asıl konumuza gelecek olurdan “otomatik alan boşaltma biçimini değiştir” olarak ayarlar kısmında gördüğümüzde akıllı depolama ne işe yarar? Konusunda aşağıda bilgilerden faydalanabilirsiniz.

AKILLI DEPOLAMA NEDİR

Windows 10 da kullanılan harddisk yani depolama alanlarında geçici dosyalar, geri dönüş kutusundaki içerikleri kapasite artırmak, harddiskten yer açmak için otomatik silmeyi etkinleştirmek için bu akıllı depolama özelliği kullanılmaktadır.

Bu özellik diskte fazla yer kalmadığında Windows 10 işletim sistemi tarafından otomatik olarak devreye girmekte ve geçici dosyaları, çöp kutusunu boşaltarak depolama alanında ( sabit disk ) yer açmaktadır.

Akıllı depolama Windows ne işe yarar denildiğinde kısaca bu şekilde ifade edebiliriz. Şimdi gelelim Akıllı depolama nasıl kullanılır?

AKILLI DEPOLAMA NASIL KULLANILIR?

Windows 10 işletim sistemli cihazlarda bu özelliği şu şekilde kullanabilirsiniz. Biz desktop bilgisayar kullandığımız için bilgisayar üzerinden tarif edeceğiz fakat tablet ve diğer cihazlarda menüler üzerinden giderek kullanabilirsiniz.

  • Windows Tuşu + I tuşuna birlikte basın.
  • AYARLAR menüsü açılacaktır.
  • Burada “DEPOLAMA” kısmına gireceksiniz.

Depolama alanına girdiğinizde bu alanda bilgisayarınızda takılı olan “yerel depolama” alanlarını göreceksiniz.

Yukarıda örnek resimde bilgisayarımın ikiye bölünmüş C: ve D: bölümleri ve harici harddisk olarak F: bölümünü görüyorsunuz. Yerel alanda örnek C: bölümünü üzerine gelerek bastığınızda bu disk alanında işletim sistemi kurulu olduğunu ve hangi uygulamaların, programların ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

Bu şekilde bilgisayarınızda gerekli veya gereksiz dosyaları görebilir buna göre fikir elde edebilir ve gereksiz gördüğünüz dosyaları diskten yer açmak için kaldırabilirsiniz.

Daha önceki konularımızda bilgisayarda yer kaplayan dosyaları tespit etme konumuzu ayrıca okuyabilirsiniz.

AKILLI DEPOLAMA NASIL AKTİF EDİLİR?

Windows 10 akıllı depolama etkinleştirmek bu özelliği açmak için yukarıda örnek resimde olduğu gibi 1 numaralı alanı “Açık” Konumuna getirin.

Böylece Windows akıllı depolama alanı devreye alarak etkinleştirmiş oluyoruz. Birde bunu yapılandırmak gerekebilir.  Yani dosyaları otomatik silmek için Windows kendi mi karar versin yoksa belili zaman periyotlarla otomatik mi halletsin bunu ayarlayabilirsiniz.

Otomatik alan boşaltma biçimi değiştir

Diskte boş yer açmak için bunu zamanlamasını siz ayarlayabilirsiniz. Akıllı depolama özelliğini açmak için kullandığımız butonun altında otomatik alan depolama biçimini değiştirmek için giriyoruz ve şu şekilde kendimize göre değiştirebiliriz.

Akıllı depolamayı çalıştır

  • Windows karar verdiğinde
  • Her gün
  • Her hafta
  • Her ay

Şeklinde zamanlamayı değiştirerek otomatik diskte yer açmayı çalıştırabilirsiniz.

Geri dönüşüm kutusu ( çöp kutusu ) otomatik olarak boşaltma gününü ayarlayabilirsiniz. Daha önceden bu konuda yazdığımız konuyu ayrıca inceleyebilirsiniz.

Çöp kutusunu otomatik boşaltma

İndirme klasörünü belirlediğiniz aralıkla silebilirsiniz. Bunu bu alanda ayarlayabilirsiniz. Bunun dışında da manuel olarak “diskte şimdi yer açın” kısmında da disk temizleme adımını başlatabilirsiniz.

VİDEO ANLATIM;

DAİLYMOTİON VİDEO

Akıllı depolama ne işe yarar? Konusunda siz takipçilere bilgi vermeye çalıştık bununla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Diğer tüm sorularınız için soru sor sayfamızı kullanarak sorularınıza cevaplar bulmaya yardımcı olabiliriz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın