Sponsorlu Bağlantılar

Whm’de hesap oluşturma

459 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konu anlatımında whm de hesap nasıl oluşturulur bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Bu konumuza başlamadan önce whm nedir, whm ne işe yarar bununla ilgili yeni başlayan kullanıcılara bilgi vermeye çalışalım ardında whm hesap açma işlemine koyulalım.

WHM NEDİR?

Web Host Manager baş harflerinin kısalması olan ve bir siteye sahipseniz ve bu sitenin yönetimi için Cpanele sahipseniz bu panele sahip olmak içinde bir WHM ihtiyacınız var ilk önce WHM için hosting firmasından sunucu kiralayacaksınız ardın WHM paneli ve ardında cpanel sahip olmanız gerekecektir.

Kısaca şöyle diyebiliriz siteyi yönetmek için cpanele ihtiyaç vardır bu cpaneli de kontrol eden admin paneline WHM adı verilmektedir. Bizim bu konumuzda yeni bir hosting satın aldığınız da bir yönetici hesabı oluşturmak gerektiği için bu yazımızda whm hesabı nasıl açılır bunu görsel şekilde anlatmaya çalışacağız.

WHM HESABI NASIL AÇILIR?

Yeni Bir site kurmak istiyorsunuz ilk önce yeni paket oluşturmak gerekecek ardından yeni hesap açılması gerekiyor bu yeni hesap yönetici hesabı olacak ve sitenizle alakalı tüm işlemleri yönetebileceksiniz.

WHM arayüze girmek için site hosting firması erişim link adresi ve whm kullanıcı adı ve şifrenizi verecektir.

WHM ayrıca girebilmek için whm.siteadi.com şeklinde de giriş yapabilirsiniz. İlk önce whm panele giriş yapmak için arayüze geldik ve kullanıcı adımız ve şifremizle giriş yapıyoruz.

Yönetim panelinin içine giriyoruz ve karşımıza onlarca ayarın bulunduğu bir yönetim paneli karşınıza gelecektir. Whm yeni bir hesap oluşturmak için;

Sol barda veya ana menüde bulunan “hesap işlevleri” kısmından whm’de yeni hesap açma adımlarına erişiyoruz.

Yeni bir hesap oluşturmak için yukarıda linkte olduğu gibi “yeni bir hesap oluştur” butonu giriyoruz.

Yukarıda boş olan yerleri dolduruyoruz. Bunlar sitenizle alakalı bilgilerdir.

  • Etkin alanı = sitenizin adı
  • Kullanıcı adı = Cpanele giriş yapacağınız kullanıcı adı
  • Şifre = giriş yapacağınız parola
  • Şifreyi yeniden Yaz = aynı şifreyi tekrar yazınız.
  • Güçlü parola oluşturma yazımızı okuyarak kırılması, tahmin edilmesi zor parola oluşturabilirsiniz.
  • E-posta= Parola sıfırlama ve diğer iletişim için bu mail adresi kullanılacaktır. Bu mail adresini sallamayın, rast gele bir mail adresi girmeyiniz.

Paket = konu başında dediğimiz gibi ilk önce bir paket oluşturmak gerekmektedir. Bunun için ayrıca yeni kullanıcı hesabı açmadan whm’de paket oluşturma yazımızı okuyunuz. Oluşturduğumuz paketi buradan seçiyoruz.

Yerel = Dili Türkçe olarak ayarlayınız.

DNS = Domain name System yani dns ayarlarını satın aldığınız hosting firmasının dns adreslerine ayarlayınız. Bu adresi site hosting alanı satın aldığınız da vereceklerdir.

POSTA YÖNLENDİRME AYARLARI;

Posta ayarlarını “yerel mail exhanger” olarak ayarlayınız.

Son adım ise bu bilgileri girdikten sonra “oluştur” butonu ile whm kullanıcı hesabı açmış oluyoruz. Hesap açma, oluşturma işlemleri bu kadardır.

Bu konumuzda Whm’de kullanıcı hesap açma nasıl yapılır konusuna baktık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın