Sponsorlu Bağlantılar

Web sitenin ilk yayın tarihi nasıl öğrenilir?

736 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda web sitenin ilk yayın tarihini bulma konusunda elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Merak ettiğinizi, araştırma yaptığınız bir sitenin ilk yayın tarihi, ilk paylaşımı acaba bulunabilir mi? Tespit etmek kolay mıdır bunlar nasıl tespit edilir? Bunlar sitesi olanlar, seo uzmanları arasında merak uyandırmış konulardır.

Bilgi paylaşımda ziyaretçiler siteleri ziyaret ederler ve paylaşılan içeriklerden yararlanırlar paylaşılan bu içeriklerin güncel olup olmadığı bazı site sahipleri tazelik bakımından gizleyebilirler.

Bu bilgiler ne kadar taze, güncel olduğunu anlamak için kullanıcılar da yayınlama zamanını merak duyarlar bu nedenle sitenin yayınlanma tarihini öğrenmek isteyebilirler bizde bu konuda merak uyandıran bu durum için bilgi vermeye çalışacağız.

YAYINLANMA TARİHİ NASIL ÖĞRENİLİR?

Bazı web siteleri yayınlanan makalelerde yayınlanma tarihini yazarlar başlık altında tarih bilgileri yer verilmektedir.

Bazı yayınlar sonradan güncellenmektedir, bu güncellemeler sayfanın altında veya üstünde güncelleme tarihleri verilmektedir.

Sitenin hemen altında telif hakkı yılı yayınlanmaktadır bu sadece yıl olarak gösterilmektedir. Buna örnek olarak © 2011- 2019 Tüm Hakları Saklıdır gibi bu yıllar arasında sitenin aktif olduğunu, güncel olduğunu belirtmektedir.

Bazı url adreslerinde içeriğin paylaşım tarihide yer almaktadır. Link adresinde paylaşım tarihi de yer almaktadır.

Diğer sitenin ilk paylaşım tarihini öğrenmek için diğer ipuçları arasında site haritalarından yararlana bilirsiniz.

Site haritaları genelde siteadi.com/ sitemap.xml şeklinde olmaktadır. Burada yayın tarihi yer almaktadır.

Diğer bir ipucu yazılar altında yorumlarda, yorumcunun attığı ilk yorum tarihi biraz ipucu verebilir buna dikkat ediniz. Blog sayfada paylaşılan ilk yazı ne zaman paylaşıldı konusunda yukarıda ipuçları size birer ipucu verecektir.

Diğer ipucu sitenin kaynak kodlarına bakmak için olacaktır. Bunun için yapmanız gereken sitede sayfa açıkken CTRL + U tuşlarına basarak sayfanın kaynak kodlarını kontrol etmek olacaktır.

Kaynak kodlarını görüntülerken CTRL + F arama penceresini açınız ve şu arama kelimelerini yazarak tarihi bulmaya çalışınız;

İlk arama kelimesi “publishdate” sonrasında “published_time” ve “datePublished” kelimelerini aratın.

Sitenin ilk yayın tarihini yukarıda arama kelimesi yanında ve aynı zamanda düzenleme, güncelleme tarihi olan “datemodified” arama kelimesinin yanında görebilirsiniz.

Yukarıda sizler için verdiğimiz ipuçlarında sitede bir yayın ne zaman yayınlandı, hangi tarih, zamanda yayına alındı konusunda araştırma yapan ziyaretçiler kullanıcılar için ipucu vermeye çalıştık.

Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın