Sponsorlu Bağlantılar

VMware Workstation Arasında Klasör Paylaşımı

1.080 views
Sponsorlu Bağlantılar

Vmware kullananlar için bir soru örneği ise iki sanal makine kullananlar için ortak bir klasör nasıl paylaşıma açılır bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

VMware Workstation yani Sanal Bir Bilgisayar kullanmak oldukça zevklidir heleki bu makine üzerinde Lab çözebilirsiniz bir server kurabilir bunun üzerine bir etki alanı yani domain kurarak iki veya üç sanal client kurarak bunları yönetebilirsiniz. Bu sanal bilgisayar üzerinde bir klasör veya bir dosyası paylaşıma açmak için oldukça basit ama tabi kısa basit tüyolarını bilmek gerekir.

Peki iki sanal bilgisayar arasında bir klasörü nasıl ortak paylaşıma açabiliriz Bunun için normal bilgisayarda yaptığımız gibi bir klasörü paylaşıma açalım.

Daha Sonra Paylaşıma açılan Klasör güvenlik ayarları filan yapıldıktan sonra şimdi bu iki bilgisayarın aynı network veya aynı İnternet bağlantısını kullandığına dikkat edelim çünkü bu çok önemli bunu ayarlamak için VMware Network adapter ayarlarına giriyoruz.

Vmware network adapter ayarı

 

Eğer Sanal Bilgisayarınızın çıkmasını istiyor iseniz Vmware adapteriniz NAT ayarında olması lazım o zaman iki bilgisayarınız da NAT ayarında olması gerekir eğer VMnet1 veya bunu siz seçebilirsiniz bu ayarların iki bilgisayarın aynı vmnet bağlantısında olması gerekiyor. Buna dikkat etmeniz gerekir eğer olmaz ise bu sefer bilgisayarlar aynı network ağında olmadığı için birbirleri ile bağlantı kuramazlar.

Aynı Vmnet ayarlarını seçerseniz iki bilgisayarınız hem birbirleri ile ping atabilirler hem ortak klasörleri paylaşabilirler bu Domain kurulumu ve aynı Network içerisinde olması içinde gerekli bir ayardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın